W programie tegorocznych Konfrontacji Teatralnych nie zabraknie niezwykłych polskich i lubelskich spektakli oraz najciekawszych premier ostatniego sezonu.

Festiwal otworzy Cisza w Troi. To efektowne widowisko plenerowe z mocnym społecznym przesłaniem, zainspirowanym wydarzeniami w Syrii.
Z kolei #chybanieja w reżyserii Pawła Passiniego reaguje żywo na problemy, które emocjonują opinię publiczną, a premiera spektaklu ożywiła dyskusję o prawach do wolności tworzenia. W nieco lżejszym tonie pozostają spektakle Wieczór Trzech Króli – jedna z najciekawszych inscenizacji szekspirowskich ostatniego sezonu z Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, oraz Turnus mija a ja niczyja – melancholijna i zabawna wyprawa do świata operetki. Reżyser, Cezary Tomaszewski w surrealistyczny sposób odtwarza uzdrowiskową rzeczywistość, dopełniając ją muzyką.
Tegoroczne Konfrontacje to także premiera najnowszego spektaklu Janusza Opryńskiego. Wszystko płynie to opowieść o człowieczeństwie w czasach próby, stanowiąca swoiste post scriptum do “Punktu Zero. Łaskawe”.

W ramach Młodych Konfrontacji zobaczymy spektakle najciekawszych młodych twórców. Polskie rymowanki albo ceremonie to świeże spojrzenie na rodzinne tradycje w hip-hopowej odsłonie. XIX-wieczny dramat Woyzeck w interpretacji Macieja Gorczyńskiego dopełnia taniec i ruch. Gęstość zaludnienia to intensywny, pełen emocji spektakl – kolejna festiwalowa propozycja bazująca na twórczości Swietłany Aleksijewicz.