Teatr Stella Polaris założyli w 1985 roku Merete Klingen i Per Spildra Borg. Twórcy teatru współpracowali z legendarnymi norweskimi grupami The Saltcompany i Teater Baliashe oraz z polskim Teatrem Gardzienice. Ewolucja teatru wiodła od małych kameralnych przedstawień ku wielkim projektom ulicznym. Stella Polaris ze swoimi przedstawieniami odwiedziła wszystkie zakątki Norwegii, a także wiele krajów Europy. Wielki projekt uliczny teatr pokazał podczas olimpiady w Lillehammer w 1994 roku, a także na Starym Mieście w Aachen i w czasie największego szwedzkiego festiwalu Stockholm Water Festival w 1996 roku. Ciągłe eksperymenty teatru zmierzają ku stworzeniu możliwości doświadczania przez publiczność przygody poza czasem i ponad granicami. Twórcy teatru chcą przenieść narodowe i ponadnarodowe kultury i mity w świat żonglerki i gawędziarstwa. W materialistycznym świecie technologii chcą skupiać się na wartościach duchowych i intelektualnych.
Podczas Konfrontacji Teatralnych Stella Polaris zaprezentuje kolorową paradę, na którą złoży się dzika muzyka, maski, lalki, żonglerka, tańce na szczudłach, popisy akrobatów i sztuczki połykania ognia.
„mieszanka komedii del’arte, cyrku, karnawału, opowiadania mitów i mocnych ulicznych akcji była po prostu genialna. Wigor aktorów po prostu zapierał dech w piersi” (Fredrik Arneberg „Lokalvisa Tonsberg”)
„Są oni jedynym profesjonalnym teatrem w naszym kraju i po prawie dziesięcioletnim doświadczeniu w kraju i za granicą teatr ten udoskonalił sztukę przykuwania uwagi bez używania takich tricków” („Adresseavisa”)