Teatr Ósmego Dnia to jeden z najbardziej znanych polskich teatrów alternatywnych. Powstał w Poznaniu w 1964 roku, stworzony przez kilku studentów Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Dość szybko spektakle Ósemek stały się niezwykle ważnymi wypowiedziami zarówno pokoleniowymi, jak i teatralnymi. Podczas pierwszej edycji Festiwalu Konfrontacje Teatralne w 1996 roku Janusz Majcherek nadał Ewie Wójciak jedyny w swym rodzaju tytuł, nazywając ją „alternatissima”.

„Oto współczesny rytuał, perwersyjny rytuał rządzenia, bycia u władzy, bycia wywyższonym, rytuał bogactwa, absurdalne samouwielbienie człowieka wywyższonego przez władzę i pieniądze. Szczyt – zlot mandarynów, zjazd Czołowych Mutantów, spotkanie postaci współczesnego Olimpu, pogranicze władzy i wielkiej rewii. Wielkie żarcie na dachu świata, rzucanie ochłapów z pańskiego stołu – głodowi świata. Co dzieje się gdy równowaga zostaje aż tak naruszona, co czai się za nadmiarem, za przesytem, władzą i pieniądzem, co dzieje się po zmierzchu bogów. I co może się temu przeciwstawić, jaki głos może dotrzeć na szczyt.
Czy krucha sylwetka chłopca z siatkami w rekach, który samotnie stanął przeciw czołgom na placu Tienanmen, jest tym najcenniejszym, co zostawił nam odchodzący wiek, wiek okrutnych totalitaryzmów i niepohamowanej pychy?”

Zespół Teatru Ósmego Dnia