• Para ludzi w korytarzu budynku. Kobieta klęczy, trzyma w ramionach przed sobą czarnoskórego mężczyznę, który leży częściowo na podłodze, oparty o jej kolana. Ma rozrzucone ramiona, twarz i ręce pokrywa pot.
  • Para ludzi na zbliżeniu, widziani z profilu. Kobieta ma ozdoby i biżuterię w stylu lat 20tych, trzyma w dłoniach twarz mężczyzn, patrzy mu w oczy. Mężczyzna na głowie na odsuniętą maskę goryla. W tle przyćmione światła, przyjęcie.

Hipnotyzująca, kryminalna ballada o nielegalnym imigrancie z Afryki, który przekracza kolejne kręgi przestępczego piekła stolicy Niemiec. Berlin Alexanderplatz to spektakularny powrót do legendarnej powieści Alfreda Döblina, a zarazem śmiały dialog z serialem Rainera Wernera Fassbindera pod tym samym tytułem. Reżyser filmu, Burhan Qurbani, przenosi akcję opowieści z międzywojnia w czasy współczesne, tworząc nocną miejską odyseję. Główny bohater, Francis, ma za sobą mroczną przeszłość i dotarłszy do Niemiec pragnie rozpocząć uczciwe życie. Ale na przybysza bez papierów czekają tylko robota na czarno i ciąg upokorzeń – chyba że ulegnie bezwstydnemu urokowi lokalnego półświatka.