Kino Konfrontacji
Cyklu filmowy „Kino Konfrontacji” dotychczas koncentrował się wokół kinematografii rosyjskiej, związane to było wyraźnie z linią programową festiwalu. W tym roku festiwal przeżywa programową rewolucję, wyraźnie zwracając się ku formom „nie do końca teatralnym”, trochę eksperymentalnym a na pewno performatywnym. Hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu „Zapomnij o teatrze” towarzyszy nie tylko spektaklom ale również programowi filmowemu. Bohaterem filmów jest aktor, reżyser, scenografia… -bohaterowie typowo teatralni, pokazani obiektywem kamery, która wyznacza nowe możliwości interpretacji, świeże spojrzenie na sztukę.

Italiani – reż. Łukasz Barczyk
występują: Krzysztof Warlikowski, Renate Jett, Jacek Poniedziałek
dramat/Polska/2011
Film ten śmiało można nazwać projektem konceptualnym i zarazem swobodną improwizacją. Intrygujący, mocno w obrazie teatralny i dla niektórych dosyć kontrowersyjny obraz młodego reżysera, który nie boi się poszukiwać oryginalnej i zaskakującej formy. Fabuła filmu to typowa wariacja na temat kobiety i trzech mężczyzn jej życia: mężu, kochanku i synu.

Dogville – reż. Lars von Trier
występują: Nicole Kidman, Lauren Bacall, Paul Bettany
dramat/Dania, Finlandia, Francja/2003
USA, lata 30. Bohaterem filmu jest małe, prowincjonalne miasteczko i jego mieszkańcy, którzy przyjmują na określonych warunkach do swojej społeczności, szukającą schronienia przed gangsterami, Grace. Film zrealizowany jest w zaskakującej, teatralnej formie – Bertolt Brecht, Samuel Beckett i egzystencjalizm, to chyba główne i najbardziej widoczne w filmie odniesienia do tradycji teatru.

Cezar musi umrzeć – reż. Paolo Taviani, Vittorio Taviani
występują: Cosimo Rega, Giovanni Arcuri, Antonio Frasca
dramat/Włochy/2012
Pensjonariusze włoskiego więzienia biorą udział w próbach do sztuki Szekspira „Juliusz Cezar”. Próby odbywają się w klaustrofobicznych więziennych korytarzach, na spacerniaku, w sali wizyt. Więźniowie uczą się ról w czasie wolnym, tłumacząc język Szekspira na ten, w którym myślą i czują. Powoli coraz mocniej utożsamiają się ze swoimi bohaterami.

Bracia Karamazow – reż. Pert Zelenka
występują: Ivan Trojan, Igor Chmela, Martin Myšička, David Novotný, Lenka Krobotová
dramat psychologiczny/Czechy, Polska/2007
Prascy aktorzy zjeżdżają do krakowskiego teatru aby pracować na produkcją scenicznej adaptacji dzieła Dostojewskiego „Bracia Karamazow”. Rzecz o moralności, naturze człowieka, ludzkim sumieniu, winie, karze i przebaczeniu. Akcja filmu toczy się głównie poprzez losy bohaterów powieści ale także, równolegle, przedstawia dramat jednego z pracowników obserwujących spektakl.

Synekdocha, Nowy Jork – reż. Charlie Kaufman
występują: Samantha Morton, Michelle Williams, Josh Pais, Philip Seymour Hoffman
dramat/USA/2008
Niezwykła historia twórcy teatralnego, który pracuje nad dziełem życia – spektaklem realistycznym w każdym calu. Caden Cotard neurotyczny i zagubiony reżyser rozpaczliwie próbuje znaleźć jakiś sens poprzez sztukę, wyrazić jakoś siebie, dowiedzieć się, czego naprawdę pragnie. Mijają lata pracy, zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością, górę biorą niespełnione marzenia i zawiedzione nadzieje.