„Iwona Krupecka: Kto jest człowiekiem? O nowoczesnych koszmarach”
— drugie spotkanie w ramach cyklu „Więcej światła!”
28.04 / środa / godz. 18.00
Sala Czarna
Centrum Kultury w Lublinie
Na początku był Raj. Nie ten biblijny, ale całkiem realny, z którym zetknęli się Kolumb i jego ludzie w 1492 roku. Eden rozkwitał na wyspach Karaibów, w ich bujnej przyrodzie, w tropikalnym klimacie, wśród przyjaznych mieszkańców. Uwodził żeglarzy katolickich królów Hiszpanii nadmiarem życia łamiącym wszystkie znane im miary i normy. Ziemski raj szybko jednak został zamieniony w kolonialne piekło. Eksterminacji poddano w nim zarówno ludzi jak i przyrodę. W kolejnych stuleciach systematycznie wymazano krajobraz kolonii i zamieszkujące go istoty. Jak do tego doszło? Dlaczego od zachwytu Innymi konkwistadorzy przeszli do obrzydzenia? Jak w oczach Europejczyków łagodni mieszkańcy tropikalnego raju stali się groźnymi  kanibalami, nie-ludzkimi bestiami wyjętymi spod ludzkich praw? I co to wszystko ma wspólnego z narodzinami nowoczesności? Odpowiedzi na te pytania poszukamy z filozofką Iwoną Krupecką autorką znakomitej książki „Kartezjusz i kanibale” https://terytoria.com.pl/1899-kartezjusz-i-kanibale-z-historii-jednej-idei.html

Porozmawiamy o nowoczesnych koszmarach. Zastanowimy się nad związkami kolonializmu i rodzącego się atlantyckiego kapitalizmu z wczesnonowożytną filozofią zachodnią. Przekonamy, że jeszcze w XVI stuleciu zarówno rasizm jak i etnocentryzm nie były przeznaczeniem Europy, a tak różni myśliciele jak Bartolomeo de Las Casas i Michel de Montaigne reprezentowali możliwość innego myślenia. W ich pismach rysuje się coś w rodzaju wielokulturowości avant la lettre. Dlaczego zatem europejska kultura zawróciła z tej drogi? Co skłoniło Kartezjusza do odebrania Innym uniwersalnej rozumności, a ojców założycieli liberalizmu przywiodło do wyrysowania kolonialnej geografii prawa i człowieczeństwa odmawiającej ich mieszkańcom kolonii? O tym wszystkim będziemy rozmawiać 26 kwietnia na drugim spotkaniu z cyklu Więcej Światła!

Przemysław Wielgosz na temat idei cyklu „Więcej światła!” – https://konfrontacje.pl/aktualnosc/wiecej-swiatla

GOŚCINI:
Iwona Krupecka
, filozofka z Uniwersytetu Gdańskiego, autorka książek „Don Kichote w krainie filozofów”,  „Kartezjusz i kanibale”, tłumaczka m.in. „Dysputy w Valladolid 1550/1551” oraz zbioru esejów Julia Cortazara „O literaturze”.

PROWADZENIE:
Przemysław Wielgosz, dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique”, autor książek m. in. „Opium globalizacji” oraz „Witajcie w cięższych czasach”. W 2022 roku został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę „Gra w rasy”.
Piotr Pękala (Konfrontacje Teatralne)

WSTĘP: wolny
Serdecznie zapraszamy!