Théroigne de Méricourt, feministyczna działaczka rewolucji francuskiej, walcząca o prawa kobiet-obywatelek, o równość, wolność, solidarność.

Jej nazwisko nie pojawia się jednak obok Dantona i Robespiera, nie ma jej w podręcznikach i encyklopediach. Za działalność i poświęcenie sprawom kobiet została natomiast nagrodzona linczem. Sprawczyniami tego były kobiety, o prawa których bezkompromisowo walczyła. Jej poglądy i postulaty były zbyt radykalne również dla liderów Rewolucji Francuskiej. Jej odwaga i zaangażowanie zostały przez historię przykryte diagnozą szaleństwa, fanatyzmu politycznego. Postać Théroigne de Méricourt jest dla twórców spektaklu pretekstem do zastanowienia się nad ideami, metodami, narzędziami, które mogłyby obudzić rewolucyjny zryw dzisiaj, teraz, w XXI wieku. Czy radykalizm zwany często fanatyzmem jest skuteczną metodą budzenia uśpionych obywateli? Jak wzbudzić w sobie odwagę, entuzjazm i wiarę w możliwość zmiany?

Teatr polityczny w najlepszym wydaniu i wykonaniu.
Edwin Bendyk, tygodnik „Polityka”

Czarny protest” pod teatrem. „Żony stanu, dziwki rewolucji…” to jeden z najmocniejszych spektakli politycznych ostatnich lat.
Witold Mrozek, „Gazeta Wyborcza”

Teatr Polski w Bydgoszczy jak zwykle szybko zareagował na aktualny i społecznie znaczący temat. Spektakl „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina dotyka wyjątkowo trudnego problemu – równouprawnienia. Jest też gromkim głosem w sprawie aborcji. W przedstawieniu temat nierówności społecznej płci jest pokazany dość szeroko. Dotyczy nie tylko sytuacji Francji z okresu Wielkiej Rewolucji, ale też krajów trzeciego świata, no a przede wszystkim naszego polskiego „tu i teraz”.
Anita Nowak, „Teatr dla Was”

TEKST, DRAMATURGIA, KOSTIUMY

Jolanta Janiczak

REŻYSERIA

Wiktor Rubin

SCENOGRAFIA

Michał Korchowiec

MUZYKA

Krzysztof Kaliski

KOSTIUMY WIDEO

Hanna Maciąg

REŻYSERIA ŚWIATŁA

Michał Głaszczka

ASYSTENT REŻYSERA

Maciej Pesta

INSPICJENT

Mateusz Stebliński

OBSADA

Beata Bandurska, Magdalena Celmer, Martyna Peszko, Sonia Roszczuk, Małgorzata

Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Mirosław Guzowski, Roland Nowak, Maciej Pesta, Marcin

Zawodziński

PREMIERA

29 października 2016 r.