Jedna z najważniejszych grup teatralnych w Polsce i najbardziej cenionych w Europie. Teatr 21 zrodził się w 2005 r. z warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Okazało się, że zarówno aktorów i reżyserkę interesuje systematyczna oraz intensywna praca. Postanowili powołać do życia teatr. Potrzebowali miejsca idealnego do twórczych poszukiwań i spotkań towarzyskich, bezpiecznej przestrzeni na coraz odważniejsze i bliższe spotkania z sobą i widzem – zawsze w kontekście teatru.

Członkami zespołu są uczniowie oraz absolwenci szkoły „Dać Szansę”, osoby z zespołem Downa i autyzmem. Początkowo grupa pracowała nad nietypowymi szkolnymi przedstawieniami jasełkowymi, z czasem zaczęła realizować spektakle autorskie. Większość powstała na bazie własnych, wypracowanych w czasie prób, scenariuszy. W ciągu 10 lat dodatkowe zajęcia z teatru zmieniły się w pracę, za którą aktorzy otrzymują wynagrodzenie.

Spektakle Teatru 21 można było oglądać w warszawskich teatrach (Dramatyczny, Studio, Powszechny, Baj, Soho), Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest głównym miejscem aktywności zespołu. Grupa występowała również na festiwalach w kraju (Brave Festival we Wrocławiu, Malta Festival Poznań, All AbouT Freedom w Gdańsku, Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku, Hurra Art! W Kielcach oraz Karuzela i Perspektywy w Łodzi) i za granicą (Normal Festival w Pradze, Menteatral w Neratovie oraz No Limits w Berlinie).

Teatr 21 jest jedynym tego typu teatrem w Polsce. Grupę prowadzi Justyna Sobczyk, szefowa działu pedagogiki teatru w Instytucie Teatralnym w Warszawie, pedagożka teatru i reżyserka, laureatka m.in. „Kamyka” Puzyny (2016) i Wdechy „Gazety Wyborczej” w kategorii Człowiek Roku (2017).

Liczba 21 w nazwie oznacza dodatkowy chromosom w ich 21. parze. – W Teatrze 21 badamy, co się dzieje, gdy otwieramy przestrzeń dla tematów tabu – mówi jego założycielka Justyna Sobczyk. – Czy nie jest tak, że przekazujemy innym jako wzór normalności obraz znormalizowanego człowieka, którym sami wcale nie jesteśmy? Pompujemy im złudę. (…) Teatr 21 wnosi głęboką refleksję nad innością. Mówi o prawie do bycia innym i do posiadania własnego miejsca w społeczeństwie. Czy nie w imię podobnych racji – choć kogoś to porównanie może szokować – twórcy queerowi nie zgadzali się na to, że są „tacy sami jak inni”? W Teatrze 21 „inni” to nie tylko oni. To także my, widzowie. Aktorzy przekazują nam poczucie dystansu do świata, jego haseł, iluzji, frazesów.
Tadeusz Sobolewski, „Gazeta Wyborcza”

To właśnie aktorzy Teatru 21 formułują najlepiej, bo z bezwstydną prostotą, istotę auto-teatru: „Aktor opowiada w tym teatrze o sobie”, ideę auto-teatru: „Po co ludziom teatr? Żeby być otwartym na innych ludzi” i zasadę auto-teatru: „Aktor widzi widza, a widz widzi aktora”. Te trzy punkty to gwarancja, że kwestie wynikające z kontekstu politycznego, ekonomicznego i społecznego są podejmowane nie w ramach ideologicznego sporu, ale realnego doświadczenia; że demokracja bądź jej brak nie jest abstrakcją, ale praktyką; że teatr może być miejscem upodmiotowienia, a nie wcielania i oglądania.

W kolejnych swoich spektaklach – „Statek miłości”, „Upadki”, „Klauni” (2013-2015) – aktorzy Teatru 21 dogłębnie i krytycznie wobec systemu przedstawiają na scenie własną kondycję w kontekście programów społecznych, reguł ekonomii, instytucji rodziny.
Joanna Krakowska
REŻYSERIA
Justyna Sobczyk

WSPÓŁPRACA REŻYSERSKA
Justyna Wielgus, Justyna Lipko-Konieczna

DRAMATURGIA/SCENARIUSZ
Justyna Lipko-Konieczna

TEKSTY
aktorzy Teatru 21

RUCH
Justyna Wielgus

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY
Wisła Nicieja

ASYSTENTKA SCENOGRAFKI
Kamila Białkowska

MUZYKA
Paweł Andryszczyk

WIDEO
Tomasz Michalczewski

ŚWIATŁO
Sebastian Klim

CLOWNING
Monika Dąbrowska-Jarosz

PRODUKCJA
Dagna Dąbrowiecka, Marceli Sulecki, Katarzyna Pawłowska

PRODUCENT
Fundacja Win-Win

OBSADA
Piotr Boruta, Grzegorz Brandt, Anna Drózd, Teresa Foks, Daniel Krajewski, Maja Kowalczyk, Katarzyna Lalik, Barbara Lityńska, Anna Łuczak, Aleksander Orliński, Michał Pęszyński, Emilia Rajca, Piotr Sakowski, Cecylia Sobolewska, Marta Stańczyk, Piotr Swend, Aleksandra Skotarek, Magda Świątkowska

PREMIERA
17 grudnia 2015