Aktualności
17. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS

WATCH DOCS to jeden z największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.
To festiwal pokazujący filmy dokumentalne na wysokim poziomie merytorycznym i artystycznym, mające walor świadectwa i unikalną siłę oddziaływania. Korzystamy z tej siły – daje ona możliwość nowego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Prezentowane filmy dostarczają wiedzy, kształtują wrażliwość, a w konsekwencji – postawy.
WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, największego w Europie Środkowej i Wschodniej interdyscyplinarnego centrum sztuki – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i Społecznego Instytutu Filmowego. Na przestrzeni 10 lat do trzech głównych organizatorów dołączyło ponad siedemdziesięciu partnerów z całego kraju – współorganizatorów festiwalu objazdowego.
W Lublinie festiwal w tym roku pojawia się 17 raz!
PROGRAM:
14.03 / czwartek /
godz. 18.00 – Gdy przyjdzie wojna
godz. 19.30 – Stać nas na więcej
godz. 21.00 – Czeski Allah
15.03 / piątek /
godz. 18.00 – Wojna informacyjna: Rosja kontra Zachód
godz. 20.00 – panel dyskusyjny
16.03 / sobota /
godz. 17.00 – Dobra zmiana
godz. 18.30 – panel dyskusyjny
godz. 20.00 – Podziemie nadziei
17.03 / niedziela /
godz. 17.00 – Młodzi idą dalej
godz. 18.40 – Twoja własna prawda, Atomowi żołnierze, Anubumin – krótki metraż
godz. 20.00 – Śpiewać
Gdy przyjdzie wojna; reżyseria: Jan Gebert
dokument / Chorwacja, Czechy / 2018
Peter jest szefem paramilitarnej grupy, która przy cichej aprobacie władz rekrutuje setki młodych Słowaków. Organizacja ma przygotować członków na wypadek wojny i stworzyć społeczność opartą na wojskowym drygu, posłuszeństwie i poczuciu strachu.
Stać nas na więcej; reżyseria: Robin Kvapil, Radim Procházka
dokument / Czechy / 2018 Czechy
Film odsłania kulisy działania speców od politycznego marketingu. Nie jest jednak jedynie krytycznym spojrzeniem na fenomen ale pokazuje też, że w wielkiej polityce wciąż jest miejsce na zdrowy rozsądek.
Czeski Allah; reżyseria: Zuzana Piussi
dokument / Czechy / 2017
Choć w Czechach liczba uchodźców jest bardzo niewielka, kwestia migracji i uchodźctwa skutecznie polaryzuje społeczeństwo i jest skwapliwie wykorzystywana do mobilizacji prawicowo zorientowanego elektoratu.
Wojna informacyjna: Rosja kontra Zachód; reżyseria: Paul Moreira
dokument / Francja / 2018
Rosyjskie służby specjalne doprowadziły do perfekcji sztukę manipulowania informacją i uczyniły z niej skuteczną broń. Kulisy funkcjonowania oficjalnych rosyjskich mediów oraz trybom propagandowej machiny – hakerom i internetowym trollom.
Dobra zmiana; reżyseria: Konrad Szołajski
dokument / polska / 2018
Marta kieruje Klubem Gazety Polskiej w Gliwicach i działa w Strzelcach Rzeczypospolitej. Tita jest działaczką KODu. Obie są patriotkami, ale patriotyzm ich nie łączy. Wręcz przeciwnie, działalność społeczna stawia je po dwóch stronach politycznej barykady.
Podziemie nadziei; reżyseria: Jan Bluz
dokument / polska / 2018
Tytułowe podziemie nadziei to środowisko polskich zwolenników medycznej marihuany. Dyskusje z ekspertami i lekarzami nie pozostawiają wątpliwości – na penalizacji marihuany korzystają tylko narkotykowi dealerzy.
Młodzi idą dalej; reżyseria: Slater Jewell – Kemker
dokument / kanada / 2018
Dokumentacja przebiegu kolejnych szczytów klimatycznych ONZ oraz życia młodych aktywistów, dla których zmiana klimatu to nie tylko historie z gazet, ale równie często przerażająca codzienność rodzinnych miast i wsi.
Twoja własna prawda; reżyseria: Charlie Lyne
dokument / Wielka Brytania / 2017
W swoim przewrotnym i dynamicznie zmontowanym dokumencie kreacyjnym Charlie Lyne analizuje fenomen fake news i dowodzi, że zdrowy rozsądek od wiary w teorie spiskowe dzieli bardzo cienka granica.
Atomowi żołnierze; reżyseria: Morgan Knibbe
dokument / USA, Holandia 2018
Po pół wielu wymuszonego milczenia atomowi żołnierze składają swoje wstrząsające świadectwa. W filmie Morgana Knibbe ostatni żyjący świadkowie amerykańskich prób nuklearnych z lat. 50. opisują tamto doświadczenie, które na zawsze zmieniło ich życie.
Anubumin; reżyseria: Zanny Begg, Oliver Ressler
dokument / Austria, Australia / 2017
Zarejestrowane ukrytą kamerą nagrania z ośrodków, gdzie w nieludzkich warunkach przetrzymywani są azylanci. Zdjęciom towarzyszą wypowiedzi byłych pracowników, opisujących tragiczną sytuację przebywających w zamknięciu ludzi.
Śpiewać; reżyseria: Olga Korotkaya
dokument / polska / 2018 Polska
Śpiew gardłowy zwany chöömej to fascynująca muzyczna tradycja syberyjskiej Republiki Tuwy. Zarezerwowany jest dla mężczyzn. Wykluczenie kobiet zawarowano wierzeniami, według których praktykowanie przez nie chöömej prowadzi do bezpłodności.