Wydarzenia
Vladimir Shcherban
scenografiaVladimir Shcherban, Nikolai Khalezin
obsadaPavel Gorodnitskiy, Nikolai Khalezin, Yana Rusakevich, Oleg Sidorchik, Denis Tarasenko, Maryna Yurevich, Yulia Shevchuk
producenciNatalia Kaliada, Nikolai Khalezin
Podstawą do stworzenia spektaklu stały się sztuki i mowa noblowska Harolda Pintera oraz listy więźniów politycznych z białoruskich więzień. Głównym tematem jest zagadnienie przemocy istniejącej w rozmaitych przejawach – w rodzinie, instytucjach społecznych i stosunkach międzynarodowych. W spektaklu fikcja miesza się z rzeczywistością – obok wymyślonych postaci można rozpoznać rzeczywiste, znane z życia politycznego i społecznego, zaś refleksje dotyczące wydarzeń, które miały miejsce w Abu-Ghraib poprzedzają dokumentalne monologi więźniów politycznych. Sztuka ponadto zaczyna się i kończy poszukiwaniem odpowiedzi na pytania, które w mowie noblowskiej zawarł Pinter: W jaki sposób powstaje sztuka teatralna? Jak jest różnica pomiędzy prawdą w życiu i prawdą w sztuce? Czy artysta powinien być zaangażowany w politykę?
Białoruski Teatr Wolny został założony w marcu 2005 roku przez Nikolaia Khalezina i Natalie Koliadę, do których dołączył reżyser Vladimir Scherban. W kraju występują w podziemiu, starając się udzielić głosu zakazanym dramaturgom, wyszkolić młodych artystów w Fortinbras (podziemne centrum sztuki, założone w 2008), publikować współczesne białoruskie sztuki, a także pokazywać swoje prace w całej Europie. Artystycznym źródłem Teatru są doświadczenia i wiedza wszystkich jej członków. Wśród produkcji teatru znajdują się tytuły takie jak: „Generation Jeans”, „Strefa Ciszy” czy „Discover Love”, która dała początek artystycznej kampanii wspierającej Konwencję Narodów Zjednoczonych przeciwko Wymuszonym Zaginięciom.