Wydarzenia
Teatr Ariel powstał z połączenia Teatru Akne z Kwartetem Ariel złożonym z uczniów Krakowskiego liceum muzycznego. Pod tą nazwą grupa pięciu aktorów i czterech muzyków wystąpiła na Festiwalu FRINGE’98 w Edynburgu, zdobywając tam nagrodę Fringe First za spektakl „Małe requiem dla Kantora”.
Autorka scenariusza i reżyser przedstawienia Zofia Kalińska przez wiele lat pracowała w teatrze Cricot 2 Tadeusza Kantora i jako pierwsza spośród jego aktorów założyła w latach osiemdziesiątych własny teatr pod nazwą Akne. Powstały kolejno spektakle: „Pokojówki” J. Geneta, „Nominatae Filiae”, „Plaisirs d’Amour”, monodram „Medea” oraz „Wyprzedaż kobiet demonicznych”. Reżyserem i autorką oryginalnych scenariuszy wszystkich przedstawień jest Zofia Kalińska, dwukrotna laureatka nagrody Fringe First (wcześniej, w 1991, za „Plaisirs d’Amour”). Teatr nie ma stałego miejsca ani stałego zespołu, mimo to dzięki osobowości twórczyni istnieje i odnosi międzynarodowe sukcesy. Jego ideą są poszukiwania nowych form ekspresji poprzez docieranie do archetypowych wzorców kulturowych i psychologicznych.
„Miałam szczęście pracować z Kantorem jako aktorka przez dwadzieścia lat – wyznaje Zofia Kalińska – Teraz czuję się zobowiązana, czuję, że jestem winna mu hołd. Osiem lat po jego śmierci Bartek Chajdecki, siedemnastoletni kompozytor z Karkowa, napisał na moją prośbę wspaniałą muzykę „Małe requiem dla Kantora”. Zainspirowana jego muzyką, dodałam kilka pamiątek z teatru Kantora. Bartek dowiódł, że Kantor wciąż żyje i może być źródłem inspiracji dla młodego twórcy”.