Dwa miraże. Po jednej stronie – wojna, susza, wycinka ogromnych połaci lasu, zatrute wybrzeża, wyzysk pracowników, niestabilność polityczna, nędzne warunki sanitarne, prześladowania, przymusowe deportacje, nadużywanie zasobów naturalnych, wyczerpujące się źródła wody, brak pożywienia…

Z drugiej strony – pełne supermarkety, bezpieczne ulice, rodzinna stabilizacja, względnie dobra służba zdrowia, woda, praca, za którą idzie wynagrodzenie, szacunek dla praw człowieka, dobrobyt, recykling i energia odnawialna, dostatek, mobilność społeczna…

A pomiędzy – stada ptaków. Tysiące migrujących ptaków stale rysujących niesamowite kształty na niebie. Ruch. Nieprzerwany ruch. Ptaki… i dalej, planety, asteroidy, surowce, galaktyki, krew, komórki, broń, atomy, elektrony, reklamy, kwarki, ideologie, strach, odpady, nadzieja. Życie. W kosmosie nic nie milczy. Cisza to chimera. Jedyne, co istnieje, to ruch.

Jeśli niemożliwe jest zatrzymanie elektronu, po co budować ogrodzenia przeciwko stadom ptaków? Na widzimy fotografię i odtwarzającą ją makietę. Gdzie powstała? Kto ją zrobił? Dlaczego ten obraz jest tak fascynujący? Czy chodzi tylko o zawartość, czy o coś jeszcze? Kim są ludzie na obrazie? Skąd pochodzą? Co stało się potem? Kim jesteśmy my, obserwatorzy?

„Birdie” to próba odpowiedzi na powyższe pytania poprzez zadawanie nowych – przy pomocy projekcji wideo w czasie rzeczywistym, przedmiotów, nawiązań do klasyki filmowej, dwóch tysięcy miniaturowych zwierząt, wojen, przemytników, olbrzymiej migracji oraz trójki wykonawców radzących sobie w tym chaotycznym świecie dzięki humorowi, zmysłowi krytycznemu i zaangażowaniu na rzecz ludzkości.

Agrupación Señor Serrano szturmem zdobywa największe festiwale teatralne w Europie i na świecie. W swoich spektaklach zjawiskowo wykorzystuje wszelkie możliwe technologie. Laureaci nagrody Srebrnego Lwa podczas weneckiego Biennale w 2015 roku za „stworzenie nowego języka teatralnego”. Na Konfrontacjach pokażą dwa spektakle: głośny „A House in Asia” i premierowy „Birdie”. Przez cały czas trwania Festiwalu Konfrontacje Àlex Serrano, założyciel i lider grupy, poprowadzi warsztaty.

 

Agrupación Señor Serrano została założona przez Àlexa Serrano w Barcelonie w 2006 roku . Zespół nieustannie poszerza granice swojego języka teatralnego, korzystając zarówno z metod zakorzenionych w tradycji, jak i śmiało eksperymentując. Produkcje Señor Serrano opierają się na twórczej współpracy. W opowieściach o paradoksach ludzkiej egzystencji artyści łączą teatr, tekst, wideo, dźwięk oraz makiety. Obecnie Agrupación Señor Serrano tworzą trzy osoby: Àlex Serrano (dyrektor artystyczny), Pau Palacios (dramaturg) oraz Barbara Bloin (menadżer produkcji).

Menadżer projektu
Barbara Bloin

Reżyseria światła i programowanie wideo
Alberto Barberá

Reżyseria dźwięku i ścieżka dźwiękowa
Roger Costa Vendrell

Wideo
Vicenç Viaplana

Makiety
Saray Ledesma

Kostiumy
Nuria Manzano

Asystent produkcji
Marta Baran

Konsultacja naukowa
Irene Lapuente / La Mandarina de Newton

Doradca projektu
Victor Molina

Doradca prawny
Cristina Soler

Menadżer
Iva Horvat / Agente129

Produkcja:
Agrupación Señor Serrano
GREC Festival de Barcelona
Fabrique de Théâtre Service des Arts de la Scène de la Province de Hainaut Festival Terrassa Noves Tendències
Monty Kultuurfaktorij
Festiwal Konfrontacje Teatralne

Wsparcie:
Wydział Kultury Ambasady Hiszpanii w Brukseli
Departament de Cultura de la Generalitat
Centre International de Formation en Arts du Spectacle de Bruxelles

Specjalne podziękowania: Biennale di Venezia – Biennale College Teatro 2015