Luty to miesiąc oczekiwania na cieplejsze dni, wymykający się nawet regułom kalendarza. To także zarazem czas, gdy może potrzebujemy więcej ciepła wewnętrznego oraz święto szaleńców, epileptyków i… zakochanych. Dlatego w naszych filmowych propozycjach w tym krótkim miesiącu wyjątkowo wiele ciepłych historii pełnych smaków, uczuć i czułości. Przygotowaliśmy dla Was wybór filmów, wśród których znalazły się premierowe propozycje polskie i kina z całego świata, obrazy dokumentalne, opowieści o miłości w różnych smakach. Już teraz zapraszamy na seanse w Kinie CK.

Na początek Truflarze, wzruszający, czarujący, pełen ciepła i lekki dokument. Największą siłą filmu są bohaterowie – grupa uroczych, starszych panów, którzy latami z pomocą swoich ukochanych piesków szukali cennych białych trufli . Fantastycznie sfilmowane sceny ludzko-psiej zażyłości są zestawione z wątkiem coraz bardziej inwazyjnego naporu sprzedawców, którzy wyrafinowaną sztukę zbierania trufli chcą sprowadzić do kapitalistycznego zysku, bez poszanowania wiekowej tradycji.

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie, film Im dalej w las, tym więcej drzew jednego z najciekawszych węgierskich twórców Bence’a Fliegaufa to intensywny, hipnotyczny portret ludzi na rozdrożu pogrążonych w chaosie. Pełna emocjonalnych napięć i gęstniejących konfliktów psychodrama  jest nieoficjalną kontynuacją Gąszczu, debiutu fabularnego Węgra z 2003 roku. Składa się z siedmiu autonomicznych części, które orbitują wokół kilku motywów: konfliktu pokoleń, komunikacyjnego impasu, rozkładu relacji międzyludzkich czy nieprzepracowanych traum, kładących się cieniem na życiu osobistym bohaterów. Kamera z bardzo bliskiej odległości podpatruje dyskusje i spory członków rodzin lub partnerów, stwarzając z jednej strony wrażenie intymnego obcowania z ich problemami, a z drugiej – narastania atmosfery wzajemnej wrogości, niezrozumienia, rozczarowania.

Kolejną propozycją jest obraz szczególnie lubianego przez polską widownię François Ozona, Wszystko poszło dobrze. Mistrz francuskiego kinapo raz kolejny daje dowód na to, jak różnorodnym jest twórcą. Tym razem sięga po formułę dramatu z elementami ironicznego humoru, by opowiedzieć o rodzinnych relacjach, siostrzanej więzi i wadze podejmowanych decyzji, które interesują go dużo bardziej niż moralny wymiar zagadnienia, jakim jest eutanazja.W rolach głównych gwiazdy europejskiego kina: Sophie Marceau, André Dussollier i Charlotte Rampling.  

W lutym w Kinie CK także obra, na który widzowie czekają z wypiekami na twarzy. Najnowszy film Pedra Almodóvara, Matki równoległe , z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz, to wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę. Czułe, a przy tym żywiołowe; ciepłe, ale niepozbawione dramatycznych zwrotów akcji; pełne nadziei, która przychodzi po bolesnych stratach – „Matki równoległe” portretują życie w jego wszystkich odcieniach. Film został z entuzjazmem przyjęty przez krytykę, która nie szczędzi mu komplementów. Najlepszy Almodóvar od „Wszystko o mojej matce” (Variety), Penélope Cruz w swojej najlepszej roli (Time), Pulsująca emocjami historia (The Wrap), Wielki pean na cześć kobiet (Little White Lies) – piszą zachwyceni recenzenci.

Propozycją zdecydowanie w lutowym klimacie uczuć jest Mascarpone, komedia romantyczna w ciepłym włoskim stylu, z niezwykłym powiewem świeżości. W centrum znajdują się trzydziestolatkowie żyjący w Rzymie, którzy wspierają się nawzajem i dzięki temu mogą spełnić marzenia o karierze i odnalezieniu prawdziwej miłości … do siebie. Być może oryginalny włoski tytuł, Maschile Singolare (Pojedyńczy mężczyzna) – film opowiada o tym, jak główny bohater, Antonio, odkrywa zatopienie się w pracy nad słodkimi wypiekami, bardziej jednakże chodzi o to, że odkrywa samego siebie.

W okolicy Walentynek przedpremierowe pokazy filmu, którego już sam tytuł odnosi się do tego święta: Piosenki o miłości. Polska produkcja okazała się największym przebojem ostatniego festiwalu w Gdyni. Debiut Tomasza Habowskiego to mocny, nowy głos polskiego kina. Słodko-gorzki jak najlepszy indie popowy kawałek i uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Romantyczne „Piosenki…” zachwycą z pewnością fanów „Frances Ha”, „Once” czy „Przed wschodem słońca”. W rolach głównych debiutująca w kinie wokalistka The Dumplings, Justyna Święs i świetny w roli pogubionego chłopaka Tomasz Włosok…oraz dużo dobrej muzyki.

O uczuciach będzie także melodramat skąpany w letnich promieniach słońca – Zakochana Anaïs. Odkrycie ubiegłorocznego MFF w Cannes. Pełnometrażowy debiut francuskiej reżyserki Charline Bourgeois-Tacquet pełen jest świeżej, młodzieńczej energii. Ta zmysłowa, pięknie sfotografowana historia to opowieść o poszukiwaniu tożsamości, odkrywaniu siebie i pokonywaniu własnych ograniczeń. Konfrontację młodości z doświadczeniem uosabiają świetne role Anaïs Demoustier oraz Valerii Bruni Tedeschi.

Laureat Wielkiej Nagrody Jury w Konkursie Głównym Berlinale – W pętli ryzyka i fantazji w reżyserii Ryûsuke Hamaguchiego to kontynuator myśli filmowej, któej misztrzem był Eric Rohmer, a obecnie jej tradycje kontynuują Hong Sang-Soo, Mia Hansen-Løve, czy cały amerykański gatunek mumbecore’u. Kino oparte na dialogach, kamera wchodząca w intymne momenty, po to byśmy wspólnie z bohaterami doznali jakiegoś oczyszczenia poprzez dyskusję. W pętli ryzyka i fantazji, to przypadek, gdy temat filmu zostaje określony najlepiej już tytułem. To trzy, bardzo zabawne, ale i poruszające, opowiastki o ludziach, uczuciach i roli przypadku w naszym życiu. W pierwszej z nich, najbardziej hongowskiej, jesteśmy świadkami nieoczywistego, dla wszystkich zaangażowanych, trójkąta miłosnego.

Zapraszamy do Kina CK!