Aktualności
Konfrontacje z Kieślowskim
W bieżącym roku obchodzimy Rok Kieślowskiego – dwudziestą rocznicę śmierci wybitnego reżysera. Z tego powodu zespół Konfrontacji Teatralnych postanowił przypomnieć najważniejsze dzieła tego ważnego dla światowego kina artysty.
Pierwsza część Konfrontacji z Kieślowskim, która odbędzie się w dniach 5 – 12 listopada, ma za zadanie przypomnieć mniej znane, lecz bardzo ważne wczesne dzieła polskiego reżysera. Oglądane po latach nie straciły nic z witalnej mocy, jaką promieniowały w swojej epoce. Rozpoczynamy od Personelu, fabularnego pełnometrażowego debitu z Juliuszem Machulskim w roli głównej. Drugą propozycją, jaką zdecydowaliśmy się zaprezentować jest Amator z legendarną już rolą Jerzego Stuhra. Miesiąc zamkniemy wybitnym filmem z 1981 roku zatytułowanym Przypadek. Zobaczymy w nim Bogusława Lindę, w jednej z jego pierwszych ważnych ról, któremu będzie dane przeżyć trzy warianty jednego życia, o których zadecydować ma losowy obrót wydarzeń.
Dwa pierwsze tytuły są to osobiste traktaty Kieślowskiego na temat sztuki. Personel rozgrywa się za kulisami teatralnej sceny, natomiast w drugim filmie życie Filipa odmienia kontakt z ″amatorską″ kamerą. W dotychczas dominujący w kinie Kieślowskiego dokumentalny realizm wkrada się odtąd już silnie obecny komponent kinematograficznej magii. Rewolucja metafizyczna, z którą kojarzona jest dojrzała twórczość tego reżysera (zaprezentujemy ją w Kinie CK już w grudniu), naszym zdaniem swój początek bierze właśnie w tych trzech tytułach. Warto zatem pamiętać do jakich rozwiązań doprowadziło reżysera przełamanie ″moralnego niepokoju″, niepokojem metafizycznym. Od tej pory, w świecie Kieślowskiego te dwa elementy będą się nieustannie ścierać, przesądzając o ponadczasowym charakterze przedstawionego świata.
Piotr Pękala
***
PROGRAM
PERSONEL
05.11.2016 godz. 20:00
reżyseria: Krzysztof Kieślowski
występują: Juliusz Machulski, Tomasz Zygadło, Krystyna Wachelko-Zaleska, Włodzimierz Boruński
dramat / Polska / 1976 / 66 min
Bohater filmu, Romek Januchta, jest uczniem technikum teatralnego. Rozpoczyna swoją pierwszą pracę w pracowni krawieckiej w teatrze. Jest przeświadczony, że uszycie kostiumu to nie „odwalenie” roboty, jak sądzi wielu jego starszych kolegów, ale udział w powstawaniu spektaklu, w tworzeniu sztuki. Szybko jednak przekonuje się, że miejsce, w którym przyszło mu pracować, ma niewiele wspólnego z jego wyobrażeniami o teatrze jako miejscu prawie magicznym. Jego starszy kolega, krojczy Sowa, nie ukrywający swych poglądów na temat kondycji teatru, popada w ostry konflikt z rozhisteryzowanym aktorem, panem Andrzejem. Teatralne organizacje społeczno-polityczne chcą wykorzystać Romka przeciwko Sowie.
BILETY DO KUPIENIA ONLINE https://www.tiketto.pl/
AMATOR
11.11.2016 godz. 20.00
reż. : Krzysztof Kieślowski
występują: Jerzy Stuhr, Małgorzata Ząbkowska, Ewa Pokas
dramat/ Polska/ 1979/ 117′
Polska lat 70. Filip Mosz, zaopatrzeniowiec z małego miasteczka, kupuje kamerę, by uwieczniać kolejne etapy życia nowo narodzonej córeczki, jednak szybko wychodzi poza domowe tematy. Realizując za namową szefa jubileuszowy film o swoim przedsiębiorstwie, potem kolejne, odkrywa społeczną funkcję kina. Rozwija swoją pasję – zakłada klub amatorski, jeździ na przeglądy, współpracuje z telewizją – ale wkrótce poznaje jej mroczną stronę: jego demaskatorskie materiały przynoszą więcej szkody niż pożytku. Inspirowana osobistymi doświadczeniami (i dylematami) reżysera historia o wolności, jaką daje sztuka, ale przede wszystkim – odpowiedzialności twórcy za dzieło i jego bohaterów. Sztandarowe dzieło Kina Moralnego Niepokoju, z tytułową rolą napisaną specjalnie dla Jerzego Stuhra.
BILETY DO KUPIENIA ONLINE
https://www.tiketto.pl/
PRZYPADEK
12.11.2016 godz. 20.00
reż. : Krzysztof Kieślowski
wystepują: Bogusław Linda, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Bogusława Pawelec
dramat psychologiczny, polityczny/ Polska/ 1981/ 122′
Film w wersji z 1981 roku z przywróconymi fragmentami usuniętymi przez cenzurę.
Przypadek czy przeznaczenie? Kieślowski o siłach, które kierują ludzkim losem. Od tego, czy 20-letni Witek zdąży na pociąg, zależy, w jakim kierunku potoczy się jego życie. W I wariancie w ostatniej chwili wskakuje do wagonu, gdzie pozna ideowego komunistę, a w efekcie zaangażuje się w działalność partyjnej młodzieżówki. II wariant: nie udaje mu się złapać pociągu, a za szarpaninę z SOK-istą zostanie skierowany do pracy przymusowej, gdzie pozna opozycjonistów i włączy się do pracy konspiracyjnej. W III wariancie Witek spóźnia się na pociąg, ale nie zostanie zatrzymany – wróci na studia, założy rodzinę, zrobi karierę naukową i nie zaangażuje się politycznie. Uniwersalne przesłanie – przekonanie o wewnętrznej autonomii człowieka i nakaz bycia przyzwoitym niezależnie od okoliczności – a jednocześnie głos w ówczesnej dyskusji politycznej, sprzeciw wobec uproszczonych, czarno-białych podziałów. Jeden z „półkowników” lat 80. ze znakomitą rolą Bogusława Lindy.
BILETY DO KUPIENIA ONLINE
https://www.tiketto.pl/
Kino CK
bilet: 8/10 zł
Kup bilet online
kasa czynna: pon.-pt. w godz. 10.00-19.00 oraz na godz. przed seansami
tel. 81 466 61 40
e-mail: kasa@ck.lublin.pl