Aktualności
Przyznano Nagrody za 2021 rok
Pisarka Monika Śliwińska, kuratorka i edukatorka Agata Sztorc-Gromaszek oraz reżyser Grzegorz Linkowski znaleźli się wśród osób wyróżnionych Nagrodami Miasta Lublina w dziedzinie kultury za rok 2021.
Laureatki i laureatów przyznawanych co roku Nagród poznaliśmy w poniedziałek, 20 czerwca podcczas Gali Kultury. „– Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury są uhonorowaniem i wyrazem wdzięczności dla lubelskich artystów i animatorów oraz wszystkich tych, którzy w sposób szczególny przyczyniają się do tworzenia, upowszechniania, rozwoju i promocji kultury w naszym mieście. Dziękuję za ambitną działalność i tworzenie ciekawych oraz pełnych emocji wydarzeń, które kreują wizerunek Lublina jako miasta otwartego i stanowią o jego wyjątkowości. Gratuluję wszystkim laureatom i życzę dalszych sukcesów artystycznych” – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
W imieniu całego zespołu Festiwalu Konfrontacje Teatralne składamy serdeczne gratulacje wszystkim wyróżnionym, w tym osobom, które otrzymały Nagrody Okolicznościowe, Medale Prezydenta Miasta Lublina oraz Medale „Zasłużony dla kultury”. Szczególnie cieszą nas wyróżnienia przyznane naszej koleżance, Kseni Duńskiej, oraz Nagroda Artystyczna Miasta Lublin, która trafiła do rąk Moniki Śliwińskiej oraz Nagroda za Całokształt Działalności przyznana Grzegorzowi Linkowskiemu.
Monika Śliwińska otrzymałaNagrodę Artystyczną Miasta Lublin za 2021 rok za książkę „Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat” uhonorowaną licznymi nagrodami i wyróżnieniami, w tym m.in. nominacją do Literackiej Nagrody NIKE i udziałem w ścisłym finale tego konkursu, nominacją do dwudziestu najlepszych dzieł biograficznych 2020 r. w konkursie „Portrety” organizowanym przez miesięcznik „Kraków” i Bibliotekę Kraków, Kryształową Kartą Polskiego Reportażu za najlepszą książkę reporterską 2020 r., Nagrodą „Gwiazda Szafirowej” za działalność związaną z propagowaniem dzieła i postaci Stanisława Wyspiańskiego.
Nagrodę Miasta Lublin za Całokształt Działalności wręczono Grzegorzowi Linkowskiemu za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości filmowej, wieloletnią pracę na rzecz rozwoju polskiej kinematografii, wspieranie młodych filmowców, bogaty dorobek twórczy w zakresie filmu dokumentalnego, w szczególności za filmy dotyczące najważniejszych postaci i wydarzeń historycznych Lublina, oddające ducha prawdziwej tożsamości miasta, realizację wielu przedsięwzięć artystycznych i wielokulturowych oraz za pomysł i organizację legendarnego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Rozstaje Europy”.
Nagrodę Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury w 2021 roku przyznano Agacie Sztorc-Gromaszek za realizację projektu „Galeria Dostępna”, w tym za adaptacje dostępnościowe do trzydziestu dzieł z kolekcji Galerii Labirynt, organizację cyklu szkoleń dostępnościowych i wystawy „Kolekcja dostępna”, a także za przeprowadzenie w ramach projektu „Empaciaki” cyklu warsztatów uwrażliwiających dla przedszkolaków i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz za autorski cykl warsztatów rodzinnych „Ćwiczenia z wolności” i uczynienie lubelskiej Galerii Labirynt rozpoznawalnym w kraju i za granicą prekursorem dostępności.