Jak co roku staramy się przygotować bogaty i ciekawy program filmowy prezentowany w ramach Festiwalu. W tym roku w Kinie Konfrontacji wybór filmów nawiązuje do programu głównego – staraliśmy się, by propozycje filmowe były jednocześnie kontekstami odnoszącymi się do spektakli.

Lalka z łóżka nr 21 – spektakl Teatru Telewizji zrealizowany na podstawie sztuki serbskiego dramatopisarza Djordja Lebovicia. Dramat był jedną z inspiracji przy tworzeniu spektaklu TR Warszawa “Puppenhaus. Kuracja”. Jana Plodková, grająca jedną z głównych postaci kobiecych w filmie Zagubieni, wystąpi podczas tegorocznych Konfrontacji w dwóch spektaklach Jana Mikuláška – “Obsesja” oraz “Hamleci”. Do zobaczenia tak kochany przez polską publiczność czeski film – „Jak utopić doktora Mraczka?„, komedia z 1974 roku. Reżyser filmu “Euforia” – Iwan Wyrypajew – na tegorocznych Konfrontacjach prezentuje swój najnowszy spektakl “Wujaszek Wania”. Obraz “Kobieta pod presją” Johna Cassavetesa był pierwowzorem dla spektaklu Mai Kleczewskiej „Pod presją” – możecie porównać, w jaki sposób kadry filmowe zmieniły się w sceny teatralne.

Ponadto, wraz z Gutek Film zapraszamy na kolejne Spotkanie Filozoficzne, które odbędzie sięw ramach Festiwalu Tym razem mamy szczególną przyjemność zaprezentować przedpremierowo „Climax” – najnowszy film Gaspara Noé. W kinach w regularnej dystrybucji film będzie dostępny od 19 października. „Climax” to hipnotyczny, odurzający, pulsujący energią i muzyką lat 90-tych film Gaspara Noé. Najnowsze dzieło reżysera „Love” „Nieodwracalne”  i „Wkraczając w pustkę” stało się sensacją ostatniego festiwalu w Cannes, gdzie okrzyknięto je szatańską wersją „Step Up”. Gaspar Noé w wizualnie porywający sposób pokazuje, do czego zdolni są ludzie, gdy zbiorowo puszczają im hamulce i budzą się wewnętrzne demony.