Konfrontacje – aneks
Projekt „Konfrontacje – aneks” w Kijowie, Mińsku i Moskwie, pierwszy raz realizowany był w 2011 roku przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego” w ramach programu kulturalnego Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.
Priorytetem Konfrontacji Teatralnych była zawsze prezentacja lubelskiej publiczności najciekawszych spektakli teatralnych z kraju i za granicy. Jednocześnie jednak, obecność w Lublinie w dniach festiwalu dziennikarzy, krytyków i dyrektorów festiwali wykorzystywana była i jest do promocji lubelskich zespołów. W roku 2010 po raz pierwszy – w ramach wydzielonej części programu teatralnego – goście festiwalu otrzymali intensywny przegląd lubelskich scen i najciekawszych zjawisk w ostatniego sezonu.
Festiwal Konfrontacje Teatralne podjął współpracę z Towarzystwem Edukacji Kulturalnej mającą na celu przygotowywanie w kolejnych latach przeglądów lubelskich spektakli w ramach dużych imprez w Polsce i za granicą. Pierwszym efektem tej współpracy będą prezentacje w roku 2011, w Kijowie (wrzesień), Mińsku (październik), oraz Moskwie (grudzień).
Partnerami lokalnymi są silne ośrodki – odpowiednio Centrum Sztuki Współczesnej DAKH, Centrum Sztuk Wizualnych i Performatywnych i Centrum im. Meyerholda.
W trzech stolicach naszych wschodnich sąsiadów, lubelskie teatry zaprezentowały:
– „Ferdydurke” Teatr Provisorium i Kompania „Teatr”
– „Głód Knuta Hamsuna” Lubelski Teatr Tańca i Scena Prapremier InVitro
– „Turandot” neTTheatre
– „48/4″ Lubelski Teatr Tańca”
– „Bracia Karamazow” Teatr Provisorium
Prezentacjom spektakli towarzyszyły warsztaty prowadzone przez lubelskich artystów oraz prezentacje projektów realizowanych z partnerami z krajów Partnerstwa Wschodniego. Taka formuła pozwoli nie tylko zaprezentować lubelskie grupy, ale przede wszystkim jest szansą na nawiązanie kontaktów ze środowiskami miast gdzie spektakle będą prezentowane i stworzeniem wspólnych przedsięwzięć artystycznymi.
KIJÓW
Harmonogram lubelskich spektakli w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dim Chimer w Kijowie:
3.09.2011 (sobota), godz. 18.00
„Bracia Karamazow” Teatr Provisorium – Duża Scena Teatru Młodego
4.09.2011 (niedziela), godz. 16.00
„Ferdydurke” Teatr Provisorium i Kompania „Teatr” – Duża Scena Teatru Młodego
4.09.2011 (niedziela), godz. 20.00
„Głód Knuta Hamsuna” Teatr Centralny,Scena Prapremier InVitro, Lubelski Teatr Tańca i Drammen Theatre / Norwegia – Duża Scena Teatru Młodego
5.09.2011 (poniedziałek), godz. 20.00
„Turandot” neTTheatre
Wydarzenia towarzyszące prezentacjom w ramach projektu „Konfrontacje Teatralne – aneks”:
3-5.09.2011 (sobota – poniedziałek) odbywać się będzie Masterclass prowadzony przez twórców związanych z lubelskimi teatrami: Janusza Opryńskiego, który przeprowadzi zajęcia na temat „Improwizacja i procesy towarzyszące wystawieniu tekstu literackiego na scenie” w oparciu o opowiadanie F. Dostojewskiego „Bobok” oraz Ryszarda Kalinowskiego z Lubelskiego Teatru Tańca, który przybliży działalność Teatru. Udział w zajęciach wezmą warsztatowicze rekrutowani przez Festiwal.
3.09.2011 (sobota) odbędzie się prezentacja Festiwalu „Konfrontacje Teatralne”, programu współpracy z Państwami Europy Wschodniej, Projektu EEPAP (East European Performing Arts Platform).
Wszystkie wydarzenia towarzyszące odbywać się będą na Scenie Kameralnej Teatru Młodego
MIŃSK
MOSKWA
Rezydencja artystyczna i projekt edukacyjny na Bałkanach we współpracy z Bunker ze Słowenii, BITEF Festival w Belgradzie, Stowarzyszeniem ACT z Bułgarii i CollectivA w Rumunii – prezentacja spektakli z Lublina, warsztaty i wykłady prowadzone przez lubelskich artystów.Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.