Wydarzenia
W ramach „Klauzuli przyzwoitości” zaprezentowane zostaną dwa programy filmowe ściśle powiązane z tematyką festiwalu i rozszerzające jej konteksty.
W cyklu PISARKI pokażemy filmy o słynnych amerykańskich intelektualistkach, których życie i twórczość to wyzwanie zarówno literackie, jak obyczajowe. Pisarki – ikony amerykańskiej kultury i lesbijskiej emancypacji – pozwalają lepiej zrozumieć, na czym polega sens angażowania prywatności do walki o społeczną sprawiedliwość.
W ramach cyklu pokazane zostaną filmy, zrealizowane przez kobiety-reżyserki, których bohaterkami są:
Gertrude Stein – „Czekając na księżyc”, reż. Jill Godmilow
Elisabeth Bishop – „Welcome to This House”, reż. Barbara Hammer
Audre Lorde – „A Litany For Survival. The Life and Work of Audre Lorde”, reż. Ada Gay Griffin, Michelle Parkerson
Susan Sontag – „W sprawie Susan Sontag”, reż. Nancy Kates
Jack Smith (1932–1989), performer i pionier undergroundu w kinie, teatrze i sztukach wizualnych, to postać kluczowa dla nowojorskiego queeru, najbardziej radykalny z artystów i najbardziej wyrafinowany artystycznie radykał. Historia queerowego performansu bez Jacka Smitha nie jest możliwa, a jego wpływ na Penny Arcade – gwiazdę „Klauzuli przyzwoitości” – nie do przecenienia.
W cyklu JACK SMITH zobaczymy film autorstwa samego Jacka Smitha „Flaming Creatures”, a także dokument „Jack Smith and the Destruction of the Atlantis” w reżyserii Mary Jordan, ukazujący artystę na podstawie materiałów archiwalnych oraz relacji ludzi, którzy go znali.
Trzeci film to artystyczny dokument w reżyserii Jill Godmilow, będący częściowo zapisem spektaklu „Roy Cohn / Jack Smith” w wykonaniu Rona Vawtera, aktora the Wooster Group. Ron Vawter wciela się tu w dwie emblematyczne postacie: Roya Cohna – republikańskiego polityka i prawnika, znanego polskiej publiczności przede wszystkim z „Aniołów w Ameryce” oraz w Jacka Smitha. Co ich łączy? Obaj byli homoseksualistami, tyle że jeden wygłaszał zaciekłe homofobiczne przemówienia, a drugi – celebrował swój homoseksualizm jako źródło artystycznej inspiracji.