Wydarzenia
Teatr Grupa ChwilowaAlbum rodzinny
Teatr Grupa Chwilowa powstał w 1975 roku i od tego czasu pracuje bez przerwy. Zespół założyli: Krzysztof Borowiec (kierownik artystyczny), Jan Bryłowski i Bolesław Wesołowski. Pierwszą premiera teatru było „Gdzie postawić przecinek”. Potem powstało jeszcze kilka spektakli (m.in. „Scenariusz”, „Cudowna historia”, „Postój w Pustyni” i we współpracy z Teatrem z Lublina „dom nad Morzem”) prezentowanych na licznych festiwalach w Polsce i za granicą.
Ostatnia premiera teatru powstała przy współpracy kawiarni „Szeroka 28”.
– „Album rodzinny” – przeczytałem w „Plusie”. Koniec lat siedemdziesiątych. Wszystko brzmiało inaczej: i format, i ostry zapach farby, i papier przypominający bibułę. Dziecinnym pismem oglądane zdjęcia, ułożone chronologicznie od lata 1939 do lat czterdziestych po wojnie. Zdjęcia rodziny, okupantów: ruki w wierch i hande hoch, i ruki w wierch; zdjęcia przyjaciół, znajomych, psów, miasta. Podpisane: Michał Liniewski (pseudonim) ur. 1950; z rodziny repartriantów z Wilna, obecnie mieszka w Łodzi.
Poemat wyciąłem i strona po stronie wkleiłem na czarne karty w drewniane okładki albumu. Tak rozpoczęła się droga mojego „Albumu” – prawie dwadzieścia lat. Czytałem go przy okazji spotkań towarzyskich, pogawędek w cztery oczy, na trzeźwo i nie, mamie, cioci Zosi z Wilna, Rosjanom i Ukraińcom, Andrzejowi Partumowi w piekarni Pierzchalskiego pod czystą. Odkładałem „Album”, zapomniałem o nim – wracał. Ktoś pożyczył, znajdowałem go po miesiącach – czytałem znowu. Z zaśpiewem i bez. Po latach poproszono o powtórzenie. W tym czasie powstawały ważne przedstawienia. „Cudowna historia”, „Postój w Pustyni”, „Martwa natura”, „dom nad Morzem”. Dużo wyjeżdżaliśmy – wracając wracałem do „Albumu”.
Krzysztof Borowiec