Wydarzenia
Teatr 36 zł, Łódź
Zlewnia
Reżyseria: Mirosław Wasiewicz
Główną intencją przedstawienia jest opowieść o starciu natchnienia, wyobraźni, młodości ze światem sztucznej formy, jaką system radziecki chciał narzucić życiu. W naszym spektaklu to pierwsze wygrywa. W przedstawieniu ciężka, duszna realność przenika się z fantazją. (Z programu)
Spektakl zaczyna się marszem, a kończy, co znamienne walcem. Walc przecież oddaje swobodę i radość. Właśnie o przedstawienie jest rytualnym tańcem. (A.K. „Gazetka Słodkobłękitna”)
Biuro Usług Dramatycznych, Łódź
Brzask
Realizacja zespołowa
Biuro usług artystycznych to niezależna formacja działająca na poboczach kultury i teatru. Projekty teatru to ulotne, wielopoziomowe, totalne spektakle zmierzające do chaosu i destrukcji, inspirowane myślą Artauda, Becketta, wykorzystujące muzykę M. Nymana i zespołu „Gawęda”.
„Biuro Usług Dramatycznych nie posługuje się tekstem. Trudno też powiedzieć, żeby ich podstawowym środkiem wyrazu był obraz. Biuro tworzy metaforyczny gest, aktorzy opowiadają niezwykle wyrazistym ruchem, nie jest to pantomima, bo ich postacie wyrażają emocje także głosem. W ten sposób powstaje niezwykły świat dziwnych zdeformowanych postaci. (Bogdan Sobieszak „Dziennik Łódzki”)
„Brzask” nie jest etiudą warsztatową. To cała symfonia ludzkich nikczemności i łotrostw.
(Adam Wrzesiński „Gazeta Festiwalowa”)
Teatr „Terminus a Quo, Nowa Sól
Narzędzia tortur
Teatr istnieje od 1976 roku i ma na swoim koncie ponad 100 premier, które swym charakterem odwoływały się do teatru „niepokornego”, alternatywnego. Od chwili powstania walczy o właściwie miejsce dla pojedynczego człowieka, o ochronę jego indywidualnych pragnień i marzeń. Spektakl „Narzędzia tortur”, nawiązując do mitu o Prometeuszu, opowiada o sytuacji człowieka współczesnego uwikłanego w gąszcz cywilizacyjny.
Teatr Strefa Ciszy, Poznań
Judasze
(akcja uliczna)
Reżyseria: Adam Ziajski
Bohaterami „Judaszy” są nowożeńcy oraz zaproszeni na wesele goście, w tym także widzowie. Akcja – wesele, rozgrywa się w ustawionym w ruchliwym punkcie miasta pokoju. Jego ściany zaopatrzone są w Judasze – dzięki nim widzowie mogą podglądać zamkniętych wewnątrz biesiadników. Co jakiś czas grupy widzów są zapraszane na wesele przez „rodziców” panny młodej. Podczas uczty goście jedzą, piją, śpiewają i tańczą. Nikogo nie dziwi zaawansowana ciąża młodej mężatki czy swojski anioł w adidasach trzymający pieczę nad szaloną rodzinką…
Teatr KREATURY, Gorzów Wielkopolski
Elżbieta Bam
Teatr działa przy Grodzkim Domu Kultury w Gorzowie od września 1992 roku. W skład zespołu wchodzą uczniowie szkół średnich, studenci oraz inne KREATURY. Założycielem teatru, jego kierownikiem artystycznym i reżyserem jest Przemek Wiśniewski. Do tej pory teatr zrealizował kilkanaście przedstawień i prezentował je na wielu festiwalach teatralnych w Polsce.
Teatr Prób, Wągrowiec
Mięso szalonych krów
Reżyseria: Jan Kasper
„Teatr prób z Wągrowca to grupa młodych zbuntowanych ludzi. Ostro patrzą na świat, mają odwagę wykrzyczeć ból i oburzenie. Ich spektakl – „Mięso szalonych krów” – jest jak plakat czy uliczna manifestacja. Posługując się wyraźną symboliką kolorów i rekwizyty, komponują go jak układankę z pierwszych stron gazet: Radio Maryja., oświęcimskie żwirowisko, zabójstwa dokonywane przez dzieci, narkotyki, przemoc. na scenie w czerwonym świetle zespół przygrywa agresywną muzykę, która podbija bunt. W jednej ze scen codziennie bóstwo wielu domów, telewizor, staje się religijnym fetyszem – karmi massmedialną papką jak komunią. („Didaskalia”)
Teatr Ja-sny, Lublin
Legendy Dominikańskie
Teatr tworzą studenci UMCS wspomagani przez uczniów lubelskich liceów. Wyłonił się z Teatru Galeria, działającego w lubelskiej Chatce Żaka, w celu realizacji projektu teatralnego pod tytułem „Legendy Dominikańskie”. Ten plenerowy spektakl, którego premiera odbyła się w maju tego roku podczas Studenckich Impresji Kulturalnych „Zdarzenia”, oparty jest na dwóch średniowiecznych legendach. Warstwę muzyczną spektaklu tworzą pieśni dominikańskie oraz utwory grane na żywo przez zespół „Się Gra”.
Teatr Muzyczny „Oyfn veg”, Dania
Koncert muzyczny
W programie koncertu muzyka klezmerska, pieśni żydowskie grane na akordeonie i skrzypcach, a także śpiewane a capella stare pieśni angielskie.
Jan Kiel
Zespół działa od lipca 199 roku. Zdobył już kilka nagród i wyróżnień. Występuje również z Teatrem Prób. W 1998 roku nagrał pierwszą płytę, na której zamieszczono utwory z tekstami Andrzeja Bursy, Haliny Poświatowskiej, Tadeusza Nowaka, Tadeusza Śliwiaka i Jana Kaspra.