Wydarzenia
Spotkanie drugieOtchłanie. Czy sztuka potrzebuje ofiary?
Iga Dzieciuchowicz, Zofia Milska-Wrzosińska
Prowadzenie:Piotr Pękala (Zespół Konfrontacji Teatralnych)
„OTCHŁANIE. Czy sztuka potrzebuje ofiary?” — cykl debat mający na celu pogłębienie aktualnej dyskusji zogniskowanej wokół problemu przemocy w sztuce.
„OTCHŁANIE” to platforma do refleksji nad tym, gdzie w sztuce kończy się eksperyment, a gdzie zaczyna przemoc. Zaproszone gościnie zapytamy o skalą tego problemu zaobserwowaną w polskich środowiskach teatralnych oraz dlaczego sztuka nie jest wolna od problemu tak rozumianej „ofiary”. Podczas spotkania dowiemy się w jaki sposób najczęściej dochodzi do nadużyć i jak im skutecznie zapobiegać. Porozmawiamy o tym, gdzie przebiegają granice artystycznej ingerencji w drugą osobę oraz jak powinien wyglądać model grupowej współpracy, wolny od toksycznej hierarchii i wynikających z niej nadużyć.
Tytułowa „otchłań” to bliżej nieokreślona „głębia” ludzkiej egzystencji. Nie jest więc przypadkiem, że „otchłanie” stały się inspiracją dla artystycznych poszukiwań. Problemem, który postaramy się rozwikłać podczas planowanych debat jest fakt, że to właśnie próby mierzenia się z „mrokami”, czy przeciwnie — „ekstazami” ludzkiego doświadczenia wydają się leżeć u podstaw niektórych nadużyć, których dopuszczają się artyści.
Iga Dzieciuchowicz – reporterka, pisarka i feministka. Z wykształcenia teatrolożka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Przez kilka lat była recenzentką „Gazety Teatralnej. Didaskalia” i portalu „e-teatr”, współpracowała z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Od 2016 roku jest redaktorką „Codziennika Feministycznego”. Wraz z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetką jest współautorką książki „Bartoszewski. Droga.” Jej reportaże ukazują się m.in. w „Dużym Formacie”, „Tygodniku Powszechnym” i „onet.pl”. Jest stałą felietonistką miesięcznika „Kraków”.
W swoich tekstach porusza tematykę praw kobiet i dyskryminacji ze względu na płeć, poszukuje bohaterek, które uwierzyły w swoją sprawczość i siłę. Interesuje się historiami wykluczonych i wszystkich tych, którzy nie akceptują swoich życiorysów – w tym mniejszości seksualnych oraz osób z doświadczeniem przemocy domowej i seksualnej, czy skrzywdzonych przez polski wymiar sprawiedliwości.
Zofia Milska-Wrzosińska — absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Certyfikowany superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, psychoterapeuta Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii oraz Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Integracyjnej. Członkini Zarządu Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Rady Doradczej przy zarządzie Towarzystwa Badań nad Integracją Psychoterapii, Komisji Certyfikatów przy Europejskim Stowarzyszeniu Psychoterapii i zarządu Europejskiej Konfederacji Psychoterapii Psychoanalitycznej. Jest współzałożycielką Laboratorium Psychoedukacji i pracuje w nim od jego powstania. Prowadzi psychoterapię indywidualną i par w nurcie psychodynamicznym. Zajmuje się również superwizją i szkoleniem psychoterapeutów. Redaktorka książki „Psychoterapia dziś. Rozmowy”.