Wydarzenia
FORCED ENTERTAINMENTREAL MAGIC
zespół
REŻYSERIATim Etchells
OPRACOWANIE I WYKONANIEJerry Killick, Richard Lowdon, Claire Marshall
spektakl w j. angielskim, tłumaczenia w formie konspektu
Polska premiera najnowszego spektaklu legendarnej brytyjskiej grupy. Real Magic tworzy świat absurdalnej izolacji, walki i komicznych powtórzeń. Przy dźwiękach zapętlonych oklasków i nagranego śmiechu grupa performerów tworzy iluzję niemożliwą, która jest po części seansem czytania w myślach, kabaretem i chaotycznym teleturniejem, i w której nieustannie powracają chwile porażki, nadziei i wyczekiwania. Osadzony w świecie kolejnych szans i zagadek, wariacji i zmian, zniekształceń i transformacji Real Magic zaprasza widzów do udziału w halucynacyjnej podróży, w spektaklu na temat optymizmu, indywidualnej sprawczości i pragnienia zmiany.
„Beckett spotyka tabloidową telewizję.”
Nachtkritik
„Diabelsko prosty i przyjaźnie skomplikowany.”
Guardian
„W tym spektaklu pracujemy na cytatach, obrazach i scenach, które wydają się zapożyczone skąd indziej – w tym przypadku ze świata teleturniejów czy absurdalnego kabaretu czytania w myślach. Zajmujemy się też rozmaitymi formami powtarzania, odgrywania i przetwarzania, które od dawna stanowią część naszej pracy, ale tutaj obecne są w bardziej wyraźnej i skondensowanej formie. Nieustannym punktem odniesienia są dla nas ograniczenia: każdy zrealizowany przez nas projekt traktujemy w pewnym sensie jako działanie wewnątrz określonego zbioru ograniczeń – ograniczenie jest tym, co nadaje spektaklowi kształt, charakter i energię. Bardzo często badamy, dokąd możemy zajść w określonym języku lub w ramach danego ograniczenia, jak daleko możemy przesunąć punkt krytyczny, czy możliwe jest jego przekroczenie. To dla nas ważne, by w przedstawieniu widoczne były konsekwencje decyzji, które podejmowaliśmy w trakcie pracy. Nie dopuszczamy zmian na scenie ot tak, dla efektu; wolimy, aby spektakl był głębokim przepracowaniem materiału i języka, był „wypracowany”, wynikał z całego procesu, logiki i parametrów pracy, a nie z bezsensownego odgrywania takich czy innych ruchów.
W tę strategię wpisuje się też Real Magic. I chociaż jego materiał bazowy wywodzi się z pop kultury, to sięga także dalej: po trudny kontekst polityczny, w jakim się obecnie znajdujemy – na wyboistej drodze do Brexitu, w królestwie ciemności Trumpa. Zawsze staraliśmy się tworzyć związek pomiędzy naszą pracą w teatrze a światem zewnętrznym. Po realizacji takich spektakli, jak Showtime (1998) czy First Night (2001) – z elementami wodewilu, kabaretu i pantomimy – zaczęliśmy rozumieć te teatralne dekonstrukcje jako próby opowiedzenia o prawdziwie niebezpiecznej ekonomii spektaklu, reprezentacji i relacjach społecznych istniejących poza teatrem. Real Magic również podejmuje taką próbę. W labiryncie luster niemożliwego teleturnieju („w teleturnieju z samymi przegranymi”, jak napisał jeden z krytyków) pokazuje zniekształcony obraz miejsca, w którym znaleźliśmy się w tym momencie XXI wieku: niewyobrażalną presję destrukcyjnego kapitalizmu, eskalację globalizacji i kryzys gospodarczy, wolność, która okazuje się nie mieć z prawdziwą wolnością nic wspólnego, oszukaną grę.”
Tim Etchells, Hall of Mirrors: A Note on „Real Magic”
KONCEPCJA I PRZYGOTOWANIE
zespół
REŻYSERIA
Tim Etchells
OPRACOWANIE I WYKONANIE
Jerry Killick, Richard Lowdon, Claire Marshall
WSPARCIE MERYTORYCZNE
Robin Arthur, Cathy Naden
ŚWIATŁO
Jim Harrison
PROJEKT
Richard Lowdon
KIEROWNICTWO PRODUKCJI
Jim Harrison
TECHNIKA DŹWIĘKU
Greg Akenhurst, Doug Currie
ASYSTENT PROJEKTU
Anna Krauss
ELEKTRONIKA I REALIZACJA DŹWIĘKU
John Avery
ZAPĘTLENIA
Tim Etchells
MUZYKA
„Grave” z Fantazji B-dur nr 1 Telemanna – Aisha Orazbayeva
ZESPÓŁ FORCED ENTERTAINMENT
Robin Arthur, Tim Etchells (dyrektor artystyczny), Richard Lowdon (scenograf), Claire Marshall, Cathy Naden i Terry O’Connor, Eileen Evans (dyrektorka zarządzająca), Jim Harrison (kierownik produkcji), Natalie Simpson (kierowniczka biura), Callum Berridge (stażysta działu marketingu)
PRODUKCJA
Forced Entertainment
KOPRODUKCJA
PACT Zollverein Essen, HAU Hebbel Am Ufer Berlin, Künsterlhaus Moustonturm Frankfurt, Tanzquartier Wien Wiedeń, Attenborough Centre for the Creative Arts, University of Sussex oraz Spalding Gray Consortium – On the Boards Seattle, PS122 NYC, Walker Art Center Minneapolis oraz Warhol Museum Pittsburgh.
Forced Entertainment jest jednym z zespołów objętych Arts Council England National Portfolio.