W roku 1992 Andrzej Mathiasz powołał do życia Teatr Projekt skupiając grupę bardzo młodych ludzi wokół przedsięwzięcia zatytułowanego „Ulica Grodzka”. Tak rozpoczęła się droga pierwszego w historii Lublina teatru plenerowego.
Pierwsze przedstawienia zespołu – „Ulica Grodzka” i „Legenda” były mocno osadzone w historii Lublina, ale dzięki ciekawemu i łatwo rozpoznawalnemu językowi teatralnemu stały się ważnym wydarzeniami festiwali teatralnych w Polsce i Europie. Młodzi aktorzy pokazywali swoje spektakle między innymi na Malcie w Poznaniu, w Grenoble, Lyonie i Fribourgu koło Kolonii.
Kolejny spektakl plenerowy dorównywał rozmachem poprzednim realizacjom, ale widać już było przemiany zachodzące w teatrze. W tej atmosferze rodził się „Dobry Łotr” – spektakl oparty na oryginalnym pomyśle – oto Dobry Łotr po krzyżowej śmierci pojawia się jako pierwszy w zupełnie pustym jeszcze raju. Spektakl, którego premiera odbyła się w październiku 1997 roku na Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie prezentowany był z powodzeniem między innymi na Reminiscencjach Teatralnych w Krakowie, A PART w Katowicach, Maskach w Poznaniu. Na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych w 1998 roku spektakl „Dobry Łotr” otrzymał trzecią, a na Toruńskich Poboczach Teatru – druga nagrodę.
Rok 1999 to powrót do korzeni Teatru Projekt. Spektakl „Paradanakoniecświata” to ogromne widowisko plenerowe, wykorzystujące przestrzeń miejską i zastaną architekturę. Nawiązuje ono do milenijno – apokaliptycznych wątków wielu proroctw, w których pojawia się motyw robactwa triumfującego po końcu świata.

Podczas tegorocznej edycji Konfrontacji Teatralnych Andrzej Mathiasz zaprezentuje następne po „Dobrym Łotrze” przedstawienie kameralne.
„Spowiedź Dziecięcia Wiekowego” to spektakl, który swą premierę będzie miał 4 października 2000 roku.
…Trzydzieści lat i nic dla potomności – mawiał o sobie
pewien Rosjanin. Łunin się nazywał. Ja jednak mogę
powiedzieć o sobie więcej: Czterdzieści lat i jeszcze większe nic!