Obecny rok to szczególny moment w historii Lublina ze względu na przypadającą w tym roku 450. rocznicę podpisania Unii Lubelskiej oraz 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez całe lato w Lublinie odbywał się szereg wydarzeń mających na celu upamiętnić i uczcić to wydarzenie program obchodów „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” obejmował organizację szeregu wydarzeń kulturalnych.

Festiwal Konfrontacje Teatralne wpisuje się w ten propozycje, przygotowując bogaty program prezentacji twórczości artystów pochodzących z Litwy. 24. Konfrontacje Teatralne swoim patronatem objął Jego Ekscelencja Ambasador Litwy w Polsce, Pan Eduardas Borisovas. Twórcy litewscy zaprezentują lubelskiej publiczności swój kunszt i bogaty dorobek artystyczny. Swoim wsparciem dla realizacji prezentacji w ramach programu litewskiego służyła także Pani Rasa Rimickaitė, Attaché Kulturalna Ambasady Republiki Litewskiej w Polsce.

Na przestrzeni lat artyści litewscy wielokrotnie gościli na Festiwalu, a jego piąta edycja, w roku 2000, była skonstruowana jako prezentacja teatru litewskiego. Lubelska publiczność miała okazję oglądać prezentacje mniejszych teatrów i twórców, uznane spektakle Oskarasa Koršunovasa.

Dwukrotnie udział w Konfrontacjach brał teatr Meno Fortas prowadzony przez Eimuntasa Nekrošiusa. Ten wybitny reżyser teatralny, niezwykle ceniony w Polsce, zmarł w ubiegłym roku. W ramach zbliżającej się edycji Konfrontacji Teatralnych będzie można zobaczyć, po raz pierwszy w Polsce, spektakl Cynk (Zn), jeden z ostatnich wyreżyserowanych przez Nekrošiusa na Litwie. W 2017 twórca powrócił do Państwowego Teatru Młodzieżowego w Wilnie, gdzie zaczęła się jego droga artystyczna, by we współpracy Teatru z Meno Fortas wystawić dzieło oparte na dwóch książkach laureatki Literackiej Nagrody Nobla, białoruskiej pisarki Swietlany Aleksiejewicz – „Czarnobylskiej modlitwie” i „Cynkowych chłopcach”.

Uzupełnieniem dla tej prezentacji będą dwa wydarzenia towarzyszące. Zaprezentujemy film Eimuntas Nekrošius: Przesuwająnie Horyzontu (Pushing the Horizon Further), który jest osobistą refleksją autora Audronisa Liugi na temat artystycznej drogi i osobowości legendarnego litewskiego reżysera. Ten pełnometrażowy dokument stanowi osobiste i niezwykle intymne spojrzenie na proces twórczy., pozwala spojrzeć na reżysera jak na artystę oraz człowieka, który swoją twórczością przesuwał horyzonty.

Wyjątkową propozycją będzie wystawa Meno Fortas Eimuntasa Nekrošiusa przygotowana przez wieloletnich współpracowników reżysera, Mariusa Nekrošiusa i Nadeždę Gultiajevą. Korzystając ze zdjęć z prywatnych kolekcji, szkiców rekwizytów i kostiumy, a także przedmiotów z najbardziej pamiętnych inscenizacji, zaoferują unikalną perspektywę na świat teatru Eimuntasa Nekrošiusa. Wystawa swoją premierę będzie miała w Neapolu w czerwcu, a w październiku uczestnicy Festiwalu będą mieli niepowtarzalną szansę jako pierwsi zobaczyć ją w Polsce. Festiwal Konfrontacje Teatralne jest koproducentem wystawy realizowanej przez Meno Fortas. W roku 2019 wystawa zostanie zaprezentowana w Neapolu, Petersburgu, Lublinie i Wilnie, w 2020 – w Atenach.

Kolejnym ważnym punktem programu będzie prezentacja spektaklu Pobliskie miasto Łotewskiego Teatru Narodowego z Rygi. Jest to inscenizacja komedii litewskiego dramaturga, Mariusa Ivaskeviciusa. Jest to jeden z najwybitniejszych litewskich pisarzy średniego pokolenia, znany m.in. dzięki „Historii z chmury”, powieści cieszącej się na Litwie statusem kultowej. Wystawienia Pobliskiego miasta podjął się z kolei jeden z najwybitniejszych współczesnych rosyjskich reżyserów teatralnych i filmowych, Kirił Serebrennikow. Jego spektakle i filmy uważane są za ważną i nieodłączną część współczesnej kultury, a on sam jest m.in. dyrektorem artystycznym uznanego Gogol Centr w Moskwie.

Po obu spektaklach zaplanowane są spotkania z twórcami, prowadzone przez kuratorów Festiwalu.

Dopełnieniem litewskiego programu będzie prezentacja spektaklu Trans Trans Trance z OKT Teatru Miejskiego w Wilnie. Zdecydowanie mniejsza produkcja, wywodząca się spod skrzydeł teatru stworzonego przez Koršunovasa, pozwoli poznać sposób widzenia młodszego pokolenia litewskich twórców teatralnych. Reżyserka Kamile Gudmonaite stworzyła swój spektakl wraz z biorącymi w nim udział aktorkami, poruszając tematykę ważną dla nich samych i współczesnego świata, m.in. feminizm czy łamanie stereotypów. Prezentacja Teatru Miejskiego w Polsce uzyskała wsparcie Litewskiej Rady Kultury, która kładzie nacisk na promocję młodych reżyserów.

Wsparcie: