• – Dwie kobiety w szerokim kadrze. Kobieta po prawej w wyskoku, z rękami uniesionymi nad siebie. Druga stoi w środku zdjęcia, przed nią mikrofon. W tle wyświetlone różowe kwiaty malw. Po prawej łóżko szpitalne i materiał z napisem „Strajk”.
  • Pięć stojących kobiet, patrzą przed siebie. Za nimi łóżka szpitalne. W tle widoczny zwielokrotniony jak odbicie w lustrach obraz całej sceny.
  • Szeroki kadr. Po lewej stronie częściowo w cieniu sylwetki dwóch kobiet siedzących na szpitalnym łóżku. Po prawej puste łóżko, za nim wyświetlony obraz psa, przekładającego pysk przez kraty.

Szpital psychiatryczny przypomina statek kiwający się na wzburzonym oceanie. Pasażerki znajdują się w podróży przez lecznicę rozczarowania życiem. Jej koniec jest tam, skąd przybyły – w świecie odznaczającym się brakiem pieniędzy i miłości.

Zaglądamy przez bramę szpitala, by zadać paradoksalne pytanie, kto tu jest chory? Czy świat na zewnątrz jest na pewno najnormalniejszym miejscem do życia? Większość pacjentek nie jest w końcu „aż tak szalona i pamięta, co robili im ojcowie, wujkowie, mężowie, matki, co robił im Kościół, ZUS i rynek pracy”.

Spektakl powstał na podstawie nagradzanej książki autorstwa Olgi Hund (Nagroda Conrada, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza). Adaptacja dojmującej prozy podkreśla wyjątkowy język autorki, jej poczucie ironii, lapidarność i humor.

Po spektaklu, o godzinie 20:30 odbędzie się spotkanie z Iwoną Kempą, reżyserką. Prowadzenie: Jacek Wakar / Klub Festiwalowy / wstęp wolny

—-

Iwona Kempa – reżyserka teatralna. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i Wydziału Reżyserii Dramatu w PWST w Krakowie. Debiutowała w 1996 w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu Karykaturami J. Kisielewskiego. W latach 1996–2012 współpracowała z teatrami w Opolu, Łodzi, Kaliszu, Bydgoszczy, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, a także Akademią Teatralną w Warszawie i PWST w Krakowie. Realizuje przede wszystkim dramaty współczesne, m.in. Końcówkę Becketta, Kalekę z Inishmaan i inne dramaty M. McDonagha, Kształt rzeczy N. LaBute, Pakujemy manatki H. Levina i inne. Od 2006 do 2012 roku była Dyrektorem Artystycznym toruńskiego teatru oraz doradcą programowym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT.

Olga Hund – pisarka i tłumaczka. Autorka książek Psy ras drobnych i Łyski liczą do trzech. Za Psy ras drobnych otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza i Nagrodę im. Josepha Conrada oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia.

Prasa:

„Otrzymujemy naprawdę mocną rzecz, chwilami wręcz porażającą, przepisaną na scenę bez taryfy ulgowej, bardzo poruszającą, ale i momentami nieodparcie zabawną. Spektakl jest znakomicie zagrany. Warto także sprawdzić, o co chodzi z tytułem tego przedstawienia, zapewniam bowiem, że problematyka jest od kynologii doskonale odległa”.

Rafał Turowski, www.rafalturow.ski

„Kobiety w niepotrzebnych nikomu istnieniach odnajdują całe obszary wzruszeń, uczuć, namiętności. I udaje im się poruszyć nasze kamienne serca. A może coś więcej. Szczera energia spektaklu przywraca istoty, od których świat się odwrócił, ludzkiej wspólnocie”.

Barbara Hirsz, AICT

„Spektakl poruszający, świetnie zagrany i napisany. Dla wysoko wrażliwych może stanowić dość wstrząsające przeżycie. Pozostaje w głowie jeszcze na długo po wyjściu z teatru. To bardzo ciekawie i wnikliwie przeprowadzone studium ludzkiej psychiki”.

Monika Matura, Kulturatka.pl