Mamy przyjemność ogłosić pierwsze informacje na temat tegorocznej edycji Festiwalu.

24. edycja Festiwalu Konfrontacje Teatralne odbędzie się w dniach 4 – 15 października 2019.

Trwają bardzo zaawansowane prace nad programem, rozmowy z zespołami i parterami. Kuratorami obecnej edycji są Agnieszka Lubomira Piotrowska, Łukasz Drewniak i Wojciech Majcherek. Choć nie ujawniamy jeszcze pełnego programu Festiwalu, możemy uchylić rąbka tajemnicy odnośnie tego, czego możecie się spodziewać jesienią.

Ten rok to szczególny moment w historii Lublina – w 2019  przypada przypada 450. rocznica podpisania Unii Lubelskiej oraz 15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Program obchodów „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” obejmuje organizację szeregu wydarzeń kulturalnych na przestrzeni całego roku. Festiwal Konfrontacje Teatralne wpisuje się w ten propozycje, przygotowując bogaty program prezentacji twórczości artystów pochodzących z Litwy. Na przestrzeni lat artyści litewscy wielokrotnie gościli na Festiwalu, a jego piąta edycja, w roku 2000, była skonstruowana jako prezentacja teatru litewskiego.

Wyjątkową propozycją w tym roku będzie wystawa „Meno Fortas Eimuntasa Nekrošiusa” przygotowana przez wieloletnich współpracowników reżysera, Mariusa Nekrošiusa i Nadeždę Gultiajevą. Wystawa miała już swoją premierę – obecnie można ją oglądać w Neapolu w ramach Napoli Teatro Festival, jednej z najważniejszych imprez teatralnych we Włoszech. W październiku uczestnicy Festiwalu będą mieli niepowtarzalną szansę jako pierwsi zobaczyć ją w Polsce. Festiwal Konfrontacje Teatralne jest koproducentem wystawy realizowanej przez Meno Fortas.

W najbliższym czasie będziemy ujawniać szczegóły odnośnie tego, co będzie można zobaczyć na Festiwalu, a jeszcze w wakacje ruszy sprzedać biletów na niektóre wydarzenia.

Zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz mediów społecznościowych.