W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Konfrontacje Teatralne i Centrum Kultury współpracują z Homo Faber w organizacji Demakijażu – Festiwalu Kina Kobiet. Tegoroczna edycja miała odbyć się w październiku. Jednak obecna sytuacja związana z pandemią Covid wymusza na organizatorach zmiany. Festiwal zostanie przeniesiony na nowy termin i odbędzie się w całości online.

Poniżej przedstawiamy treść listu przygotowanego przez Organizatorki:

ZMIANY, ZMIANY

Chciałyśmy dziś ogłosić całościowy program tegorocznego Demakijażu. Taki był jeszcze niedawno harmonogram, ale sytuacja obiektywna wymogła zmianę dalszego planu.

W 2016 roku, gdy organizowałyśmy pierwszą, pionierską edycję Demakijażu, zależało nam na kinie kobiet, na spotkaniach i rozmowach, na koncertach i warsztatach, na budowaniu wspólnoty wokół festiwalu. Dzięki waszej corocznej obecności i całorocznym odzewie wiemy, że jesteście z nami jako społeczność festiwalowa od początku i że tak będzie również w tym roku. To zobowiązuje.

Demakijaż to przestrzeń bezpieczna. Chcemy, by taką pozostała – szczególnie w warunkach pandemicznych. W porozumieniu ze współorganizatorkami i partnerkami (Homo Faber, Camera Femina, Centrum Kultury w Lublinie, Miasto Lublin, Hairouna Film Festival) zdecydowałyśmy się przesunąć festiwal o miesiąc. Demakijaż odbędzie się 18-22.11.20 w formule online.

Misją festiwalu jest edukacja, inkluzywność (reprezentacyjna i nie tylko) oraz ogólnodostępność. Przy obecnych limitach tylko niewielka część dotychczasowej publiczności miałaby możliwość obejrzenia filmów w sali kinowej i uczestnictwa w seansach konkursowych. To stanowczo za mało.

Demakijaż online pozostanie bezpłatny, filmy i wydarzenia będą tłumaczone na Polski Język Migowy. W programie przewidziałyśmy też projekcję z audiodeskrypcją.

Niebawem ogłosimy pierwsze szczegóły.

Bądźcie z nami i bądźcie zdrowe_i.