Aktualności
Grudniowy repertuar Kino || Konfrontacje
Na dworze mróz i zawieja, idziesz do kina, bo idę i ja?
Jak co miesiąc, przygotowaliśmy dla naszych widzów bardzo bogatą ofertę filmową. Mamy dla Was szeroki i różnorodny wybór obrazów, prezentowanych w Kinie CK.
Rozpoczniemy od spojrzenia na Bliski Wschód. „Ballada o białej krowie” to produkcja, która pokazuje brutalną rzeczywistość z jaką zmagają się irańskie kobiety. W tej kameralnej opowieści o cierpieniu i stracie będziemy śledzić poczynania Miny oraz jej walkę o sprawiedliwość. Reżyserski duet Behtash Saneeha i Maryam Moghaddam (wciela się też w rolę Miny) nawiązuje do najlepszych tradycji irańskiego kina, poprzez lokalną historię opowiadając o uniwersalnych, ponadczasowych wartościach.
Kolejny film przeniesie nas na czarny ląd i do tamtejszej kinematografii. Połączenie poezji i afrykańskich tradycji w więziennym otoczeniu znajdziemy w filmie Philippe Lacôte’a, „Nocy Królów” Reżyser łączy poetykę realizmu magicznego, klasyków literatury i własne doświadczenia. Film-rytuał zapraszający do udziału w ceremonii, w której dramatyczną walkę o władzę wygrywa… poezja. Pod czerwonym księżycem wiszącym nad La Macą Szeherezada spotyka Szekspira, ale film Lacôte’a zanurzony jest przede wszystkim w lokalnych tradycjach (grioci) i osobistych przeżyciach (w La Maca osadzona była matka reżysera – opozycjonistka). W rezultacie widz dostaje uniwersalny poemat o władzy.
Z Wybrzeża Kości Słoniowej trafimy do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozegra się walka nowojorskich gangów ulicznych. Słynny broadwayowski musical „West Side Story” powraca w nowej odsłonie i w reżyserii samego Stevena Spielberga. Przekonajcie się, jak wygląda nowe spojrzenie na kultowy klasyk – czy nadal ma taką siłę i znaczenie dla społeczności w świecie kulturalnego tygla, jak miał w latach 60tych? Jak zmieniła się choreografia i sposób patrzenia na Wielkie Jabłko i jego dzielnice.
W grudniowym repertuarze powracają także dwa polskie tytuły, które cieszyły się dobrym odbiorem naszych widzów: „Moje wspaniałe życie” oraz „Wszystkie nasze strachy”.