Redakcja tygodnika „Polityka” ogłosiła listę nominowanych do Paszportów „Polityki”. Te jedne z najważniejszych w Polsce nagród w dziedzinie kultury zostaną przyznane po raz 24.  KAtegorie, w których przyznawane są nagrody to: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna i muzyka popularna. Paszporty Polityki zostaną wręczone 10 stycznia 2017 r.

Wśród nominowanych artystów znaleźli się twórcy, których prace można było poznać podczas Festiwalu Konfrontacje Teatralne.

W kategorii „Teatr” nominowani zostali Anna Smolar, która na ostatnim Festiwalu prezentowała „Aktorów żydowskich”, spektakl oparty na rozmowach z aktorami warszawskiego Teatru Żydowskiego, oraz Paweł Sakowicz, który brał udział w spektaklu-performancie „Delfin, który mnie kochał”.

O nagrodę w kategorii „Muzyka popularna” walczy Raphael Rogiński,  jeden z najbardziej oryginalnych gitarzystów pokolenia, a przy tym muzyk (i muzykolog) poruszający się na styku różnych kultur i tradycji. Artysta przed dwoma laty prezentował u nas swój projekt solowy „Żywizna”, niezwykłe połączenie tradycyjnej muzyki kurpiowskiej i współczesnej gitary Rogińskiego. W tym roku nasi widzowie mogli się spotkać z artystą na koncercie formacji „Shy Albatross”, która wystąpiła na zamkięcie Festiwalu prezentując utwory ze swojego pierwszego wydawnictwa.

Bardzo kibicujemy także kategorii „Film”. Wśród filmowców o laur walczą reżyserzy głośnych filmów „Ostatnia Rodzina” – Jan. P. Matuszyński, „Plac zabaw” – Bartosz M. Kowalski i „Zjednoczone Stany Miłości” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego – aż dwóch to debiutanci. Wszystkie te filmy były lub będą prezentowane w Kinie Centrum Kultury.
Projekcja filmu „Plac Zabaw” jest zaplanowana na 8 grudnia.