Ogród rozkoszy ziemskich — obraz Hieronima Boscha inspiruje swoją tajemniczością. Zaprasza widza do ogrodu pozornie niewinnych igraszek. Jednak — jak pamiętamy — rzeczywistość ogrodu okala mityczne memento w postaci religijnych wyobrażeń raju i piekła. Jednak artysta unika jednoznacznej, moralizującej alegorii. Wymowa dzieła jest labiryntem interpretacji. Autor nie szczędząc kontrowersji skłania do namysłu nad życiem w całej jego rozciągłości. Dzisiaj obraz Boscha wraca do Centrum Kultury w odmienionej formie i w nieco innym znaczeniu. „Ogród rozkoszy ziemskich” stał się dla nas inspiracją podczas pracy nad kształtem filmowego repertuaru. W „ogrodzie” Centrum Kultury zaprezentujemy dzieła, które swoją tematyką nawiązują do tego, zagadkowego tryptyku.

Od czasów Boscha dokonały się fundamentalne zmiany w naszym myśleniu na temat ludzkiej moralności, a wraz z nimi przeobrażaniu uległo nasze rozumienie grzechu. Jednak mityczne wyobrażenia raju i piekła wciąż inspirują filmowych twórców. Aby lepiej zrozumieć co dzieje się w naszym „ogrodzie rozkoszy”, którym jak zdaje się sugerować Bosch jest nasza egzystencja proponujemy szereg odważnych tytułów kinowych z ostatniej dekady.

Liczymy na widzów świadomie uczestniczących w kontrowersyjnym kinematograficznym przekazie. Wybraną selekcją filmów chcemy udowodnić, że za scenami „dla dorosłych” często kryje się przysłowiowe „drugie dno”, stanowiące o wartości artystycznej prezentowanego dzieła. Bowiem za taką strategią artystyczną często kryje się przeświadczenie artysty, iż tylko z pomocą odważnych obrazów można postawić poważne, dorosłe pytania. Idąc tym tropem chcemy dojrzałej publiczności ukazać dzieła zaglądające nieco głębiej w zakamarki ludzkiej psyche. Wspólnie zastanowimy się nad kondycją późnonowoczesnego człowieka, a może i całej współczesnej zachodniej kultury.

Na seanse w nowym cyklu zapraszamy w lipcu i sierpniu do Wirydarza Centrum Kultury w Lublinie.

2-30 lipca 2020 (czwartki)
godz. 21:00
Wirydarz Centrum Kultury 
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Program:

2 lipca
Wstyd
reż. : Steve McQueen
dramat, obyczajowy / USA / 2011 / 101′

9 lipca
The Square
reż. : Ruben Östlund
komedia/ Szwecja, Niemcy, Francja, Dania / 2017/ 142’

16 lipca
Climax
reż. : Gaspar Noe
dramat, thriller / Francja / 2018 / 90′

30 lipca
Kosmos
scen. i reż. Andrzej Żuławski (na podstawie powieści Witolda Gombrowicza),
dramat, obyczajowy / Francja / 2015 / 143′