W sobotę 5 października o 18:30 na placu Litewskim otworzymy 24. Konfrontacje Teatralne. W tym roku festiwal rozpoczniemy plenerowym spektaklem Cisza w Troi Teatru Biuro Podróży.

Wstęp na wydarzenie wolny.

Spektakl, który powstał na zamówienie Greenwich+Docklands International Festival/London oraz Hull UK City of Culture 2017 / Freedom Festival, w koprodukcji z GDIF, był już pokazywany w wielu miastach Europy – do nas przyjedzie wprost po prezentacjach w Hiszpanii.

Widowisko plenerowe, które pokażemy na początku festiwalu będzie nawiązaniem do pierwszych edycji Konfrontacji, kiedy otwierały je właśnie spektakle grane na placu Zamkowym (m.in. Arka Teatru Ósmego Dnia), nie tylko efektowne wizualnie, ale także zawierające mocne społeczne przesłanie.

Warto przy okazji wspomnieć, że Konfrontacje były prekursorem widowisk plenerowych – spektakle już pod koniec lat 90-tych odbywały się na ulicach śródmieścia, placach Starego Miasta, na placu i błoniach pod lubelskim Zamkiem. Festiwal odczarował wiele lubelskich przestrzeni, nie teatralnych, aranżowanych specjalnie na potrzeby wydarzeń, na długo nim stało się to powszechnym trendem obecnym na wielu letnich festiwalach.  Na miejsca festiwalowe wybierano w przeszłości niezwykłe lokalizacje, takie jak podziemia Centrum Kultury, hala w fabryce Polmosu (dzisiejszy Stock), tereny Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, niemal opuszczony dworzec Lublin Północ, warsztaty Technikum Kolejowego w Lublinie, Teatr w Budowie i obecna jego inkarnacja, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie czy halach Międzynarodowych Targów Lubelskich.