Szanowni Państwo, Drogie i Drodzy,
Zmiany zawsze są dobre, nawet jeśli czasem przychodzą nieoczekiwanie. Dają szansę przemyślenia na nowo miejsca, w którym jesteśmy, kierunku, w którym podążamy i zdefiniowania raz jeszcze kontekstu działań.
22. edycja Konfrontacji Teatralnych w 2017 roku, realizowana pod hasłem „A co, jeśli…?” była ostatnią, za której program odpowiadaliśmy. W ten sposób zamyka się pięcioletni okres naszej pracy nad koncepcją Konfrontacji Teatralnych, a w przypadku Grzegorza — dwudziestoletnia współpraca z festiwalem.
Pracowaliśmy przez te lata nad próbą spojrzenia na festiwal jako przestrzeń niezależnego, krytycznego myślenia i miejsce swobodnej wymiany myśli, doświadczeń oraz rozmaitych punktów widzenia. Myśleliśmy o festiwalu jako o instytucji, która tworzy artystom i artystkom warunki do pracy, otwiera przestrzeń debaty, zwraca uwagę na jej społeczny i polityczny kontekst, dając zarazem czas i miejsce na powstawanie tego, co nieprzewidywalne.
Bardzo dziękujemy artystom i artystkom, uczestnikom i uczestniczkom, lubelskiej publiczności — za zaufanie, za uwagę, cierpliwość, za niezawodną obecność i za czas, który zdecydowaliście się spędzić wspólnie z nami. Koleżankom i kolegom z Centrum Kultury i Biura Festiwalu — za entuzjazm, wsparcie i bezcenną współpracę.
Każdy festiwal i każda instytucja działają w określonym kontekście — nie wszystkie działania możliwe są do przeniesienia w inne miejsce, nie wszystkie zachowają kształt i znaczenie, inne w ogóle nie mogłyby powstać gdzie indziej. Mamy poczucie, że ileś ścieżek i wątków zostało przerwanych, ale przecież spotkamy się za chwilę gdzie indziej — będziemy o tym informować tu:  https://www.facebook.com/reskeil/.
Do zobaczenia za chwilę,
Marta Keil & Grzegorz Reske
Konfrontacje Teatralne 2013 – 2017. Podsumowanie (plik do pobrania, kliknij w link)