W dniach 4-9 grudnia w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się przegląd kina czechosłowackiego i koprodukcji czesko-słowackich, Różowe sny.

W programie spotkanie autorskie, wystawa plakatów związanych z przeglądem oraz wybór obrazów powstałych na przestrzeni lat. Wśród nich m.in. arcydzieła czechosłowackiej Nowej Fali – filmy Formana i Herza; film, który dał tytuł całemu przeglądowi, w interesujący sposób oddający atmosferę lat 70. na Słowacji a także współczesne produkcje młodych czeskich i słowackich twórców, prezentowane i nagradzane na festiwalach filmowych na całym świecie. Przegląd stara się zaprezentować, jak szerokie spektrum tematów poruszają autorzy – od adaptacji powieści  Ladislava Fuksa „Palacz zwłok”, przez współczesne wątki polityczne w „Kandydacie” aż po kino familijne w „Cichej przystani”.

Po prezentacji produkcji czeskich w ramach 23. Konfrontacji Teatralnych będzie to kolejna okazja, żeby poznać kinematografię naszych sąsiadów.

Organizatorami są Centrum Kultury w Lublinie i Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie we współpracy z Instytutem Słowackim w Warszawie i Czeskim Centrum w Warszawie. Wsparcie w ramach programu Czeskie i Słowackie stulecie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Plakat-przeglad-filmow-czechoslowackich

PEŁNY PROGRAM: 

4.12 / wtorek
godz. 17.00 – „Różowe sny: wernisaż wystawy plakatów“
godz. 17.30 – „Wszyscy ci wspaniali chłopcy i dziewczyny” – spotkanie autorskie
godz. 19.00 – Miłość blondynki, reżyseria: Miloš Forman / ‘80

5.12 / środa
godz. 19.00 – Palacz zwłok, reżyseria: Juraj Herz / ‘96

6.12 / czwartek
godz. 19.00 – Różowe sny, reżyseria: Dušan Hanák / ‘81

7.12 / piątek
godz. 19.00 – Kandydat, reżyseria: Jonáš Karásek / ‘106

8.12 / sobota
godz. 19.00 – Fair play, reżyseria: Andrea Sedláčková / ‘98

9.12 / niedziela
godz. 19.00 – Cicha przystań, reżyseria: Iveta Grófová / ‘85