„Oratorium” niemieckiego kolektywu She She Pop i „Mothers of Steel” Agaty Siniarskiej i Mădăliny Dan, spektakle koprodukowane przez Konfrontacje Teatralne, zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej edycji Impulse Theater Festival (Mülheim an der Ruhr, 13- 24 czerwca).

Od ponad 25 lat Impulse Theatre Festival jest wiodącą platformą niezależnego teatru w krajach niemieckojęzycznych. Prezentuje wybitne prace, które powstały poza systemem teatrów miejskich, których formy są zdeterminowane przez ich koncepcje artystyczne i które testują, rozszerzają i kwestionują medium teatru. Pod jprzewodnictwem nowego dyrektora artystycznego Haiko Pfost, festiwal rozszerzy swoją rolę jako definiującego punktu spotkań niezależnego teatru z rotacyjnymi programami podstawowymi w trzech miastach partnerskich. Wybitne produkcje z poprzedniego sezonu zostaną pokazane w Ringlokschuppen Ruhr. Prrogram udowadnia, co wyróżnia teatr niezależny w jego szerokiej gamie form teatralnych – w tym wiele nowych odkryć.

Spektakl „Mothers of Steel” powstało w ramach 20. Konfrontacji Teatralnych, a „Oratorium” otworzyło zeszłoroczną, 21. edycję festiwalu.

„Mothers of Steel” porusza zagadnienia płaczu w sytuacji performatywnej – fenomenologię łez i jej powiązania z pamięcią, historią, śmiercią, szczęściem czy niewinnością. Stawia pytania o mechanizmy społeczne i kulturowe związane z tym, co publiczne i prywatne; bada jakie emocje manifestują się w różnych sytuacjach i dlaczego decydujemy się wyrazić je publicznie.
„Oratorium” She She Pop naświetla skomplikowane relacje mieszczańskiej publiczności, własności i demokratyczne sposoby rozdzielania władzy. Wspólnie z lokalnym chórem i jego publicznością She She Pop toczy rozmowę na temat własności, by sprawdzić, co o niej myślimy, o jej dystrybucji i związanych z nią problemach.

Strona internetowa Festiwalu.