Ujawniamy dwa pierwsze punkty programu tegorocznej, 24. edycji festiwalu Konfrontacje Teatralne!

Na początek Pobliskie miasto”, spektakl jednego z najbardziej znanych i cenionych na świecie rosyjskich reżyserów – Kiriłła Sieriebriennikowa – przygotowany w Łotewskim Teatrze Narodowym. Inscenizacja komedii absurdu czołowego litewskiego dramatopisarza Mariusa Ivaškevičiusa opowiada o skomplikowanych relacjach rodzinnych i międzyludzkich.

Z kolei spektaklCynk (Zn) w reżyserii legendarnego litewskiego twórcy,Eimuntasa Nekrošiusa, zrealizowany w Państwowym Teatrze Młodzieżowym w Wilnie (Vilniaus Valstybinis Jaumino Teatras) we współpracy z Teatrem Meno Fortas został oparty o fragmenty trzech powieści białoruskiej laureatki Literackiej Nagrody Nobla, Swietłany Aleksijewicz. Spektakl należy do nieczęstych w twórczości reżysera Eimuntasa Nekrošiusa adaptacji prozy.
W jego wersji jest to nie tylko zapis końca sowieckiego świata, ale także medytacje nad rolą i jego postawą wobec rzeczywistości. Nie przypadkiem Swietłana Aleksijewicz pojawia się na scenie, jest postacią dramatu. Tytułowy „cynk” to element spajający w całość opowieści z Afganistanu z relacjami czarnobylskimi. Pierwiastek chemiczny niezbędny dla życia ludzkiego staje się w spektaklu Nekrošiusa nie tylko jakimś ubocznym produktem cywilizacyjnym, niechcianym odpryskiem kulturowym, ale przede wszystkim symbolem końca życia w czasie wojny i po apokalipsie.

Bilety na spektakle są dostępne w kasie Centrum Kultury oraz online na bilety.ck.lublin.pl

Pełny program 24. Konfrontacji Teatralnych zaprezentujemy we wrześniu. Karnety na festiwal dostępne wkrótce.