W nocy z 19 na 20 listopada 2018 zmarł wybitny litewski reżyser teatralny Eimuntas Nekrošius. Był bardzo ceniony w Polsce. W 2016 roku, w ramach obchodów 250. rocznicy Teatru Narodowego w Warszawie, wystawił „Dziady” Adama Mickiewicza. Znany był także widzom Konfrontacji Teatralnych – jego spektakle dwukrotnie gościły na Festiwalu. W środę skończyłby 66 lat.

W 1997 r. Nekrošius wyreżyserował „Hamleta” Williama Szekspira, za co otrzymał najwyższe nagrody na prestiżowych europejskich festiwalach teatralnych. W 1998 r. stworzył własny teatr Meno Fortas, w którym kreował swoje innowacyjne dzieła reżyserskie. To właśnie z tym teatrem dwukrotnie gościł na Konfrontacjach Teatralnych – w 2001 zaprezentował wyróżnianego „Hamleta”, w 2005 „Pieśń nad pieśniami”.

W 2001 r. otrzymał prestiżową międzynarodową nagrodę im. Konstantina Stanisławskiego, m.in. za oryginalne koncepcje interpretacji klasyki.”

„Był interpretatorem, który dla każdego tekstu dramatycznego tworzył osobny język sceniczny. Był poetą w teatrze, który budował na scenie metafory środkami czysto teatralnymi, w związku z tym, każdy jego spektakl był kompozycją ważnego tekstu – bo nie inscenizował rzeczy błahych – niezwykłej kompozycji teatralnej porównywalnej w swojej atrakcyjności i swojej przenikliwości z samym tekstem – dodał. – powiedział PAP krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr” Jacek Kopciński.