Teatr Cinema powstał w 1992 roku w Michałowicach pod Jelenią Górą z inicjatywy Katarzyny Rotkiewicz-Szumskiej i Zbigniewa Szumskiego oraz malarzy i scenografów, absolwentów gdańskiej PWST, a także czterech aktorów, którzy opuścili Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze. Od początku teatr tworzy spektakle autorskie, które w zamierzeniu jego twórców są odpowiedzią na wytwory kultury masowej, przede wszystkim na telewizję i komercyjne kino.
– „Bilard” jest udaną próbą wykreowania na scenie surrealistycznego świata absurdu, w którym zakład pogrzebowy nakłada się na izbę porodową, nieśmiały podrywacz szykuje się do randki jak do występu sportowego w zapasach, przychodzące na świat dziecko ma płeć… kompozytora, świat od posuchy gnije itd. Przedstawienie jest wyrafinowane i szokująco dowcipne. Czy michałowicki teatr pokazuje światu język? Nie, on się po prostu ściga z nimi w dziedzinie absurdy – Tadeusz Burzyński ” Gazeta Robotnicza”

– W zmechanizowanym, zhierarchizowanym świecie – w przestrzeni klatki dla zwierząt poruszali się ludzie manekiny. Niczym bilardowe kule popychane przez niewidzialnych graczy. Wyjałowieni z uczuć. Wewnętrznie poukładani, uważni, przewidujący, prawie martwi. Bezduszni rutyniarze. Zanurzeni w absurdalną, matematycznie wykalkulowaną, powtarzającą się sytuację – Aleksandra Rembowska „Teatr”