Piotr Borowski, twórca Studium Teatralnego zajmuje się teatrem od 1975 roku, pierwsze jego doświadczenia związane są z Teatrem Laboratorium i Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, gdzie w latach 1977/83 pracował jako aktor i muzyk. Jakiś czas pracował również we Włoszech w Workcenter of Jerzy Grotowski. Po powrocie do Polski podjął prace nad własny projektem teatralnym i w 1995 roku w Centrum Sztuki Współczesnej W Warszawie stworzył „Warsztat Teatralny”, który stała się zalążkiem „Studium Teatralnego”
Pierwszy spektakl grupy zatytułowany „Miasto” został nagrodzony przez krytykę podczas II edycji „Konfrontacji Teatralnych” w Lublinie. Potem powstał spektakl „Północ” w oparciu o „Dziady” Mickiewicza prezentowany w Pontederze , w Mediolanie, w Belo Horizonte w Brazylii, w Moskwie i Chorwacji.
Najnowszy spektakl „Człowiek” jest próba odpowiedzi na charakter naszych czasów, jest lustrem, w którym odbija się odwieczne, brutalne pragnienie naprawy świata. Zainspirowany został książką „Gog i Magog” Martina Bubera, bohaterowie tej książki wierzą, że świat się oczyści i zostanie zbawiony tylko wtedy, gdy wybuchnie wielka wojna poprowadzona przez wielkiego przywódce.