Czytanie sceniczne tekstu dokumentalnego, stworzonego na podstawie artykułów i wywiadów z ukraińskiej prasy oraz wpisów w mediach społecznościowych.

Noworosja – kraina, która nie istnieje, ziemia niczyja, utopia, przestrzeń konfrontacji prawdy i kłamstwa. Tekst zestawia deklaracje władz i ideologów Noworosji z realnym doświadczeniem mieszkańców Donbasu. Z jednej strony – słowa, z drugiej – fakty. Ideologia i rzeczywistość. Teoria i praktyka. Czy badając przepaść między nimi można rozpoznać źródła konfliktu i zdefiniować jego esencję?
Układ tekstu: Pavel Yurov, Anastassya Kasilova / Tłumaczenie: Serhij Petryczenko
Reżyseria: Pavel Yurov / Tłumaczenie prób, konsultacje dramaturgiczne: Maria Jasińska
Występują: Anna Dudziak, Gabriela Jaskuła, Jacek Dragun, Jan Tuźnik, Michał Zgiet

Czytanie jest realizowane w ramach programu rezydencyjnego East European Performing Arts Platform/EEPAP.

 

Pavel Yurov (ur. w 1980r. w Antracycie, w obwodzie donieckim, mieszka w Kijowie), reżyser teatralny, aktor, tłumacz, laureat nagrody Kijowski Pektoral w kategorii “najlepszy debiut reżyserski” (za przedstawienie oparte na “Bólach fantomowych” Vasila Sigariewa). Studiował reżyserię na Kijowskim Państwowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. Karpenko-Karego. Jest inicjatorem  i kuratorem projektu prezentującego współczesną światową dramaturgię “DramPortal”. Jego czytania performatywne są prezentowane w prestiżowych przestrzeniach galeryjnych (m.in. Pinchuk Art Centre i Arsenał Sztuki w Kijowie) i na międzynarodowych festiwalach (m.in. Drama.UA we Lwowie, Globalize Cologne w Kolonii). W kwietniu 2014, odwiedzając  Słowiańsk, został uwięziony przez uzbrojone siły separatystów, w niewoli spędził dwa i pół miesiąca.