12 października

MAGICZNE MIASTO
scenariusz i reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk
zdjęcia: Tomasz Michałowski; muzyka: Henryk Kuźniak
dokument / Polska / 2000 / 55 min

Lublin należy do miast równie magicznych jak Praga, Lizbona i Petersburg. Tę jego cechę odczuwali wszyscy jego mieszkańcy: chrześcijanie, chasydzi, imigranci. Tak pisał o nim też Józef Czechowicz. Tymczasem z dawnego Lublina pozostały pojedyncze obiekty, a ich przeznaczenie często jest inne niż pierwotne. Dramat niepamięci.

GRANATOWY ZESZYT
reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk
zdjęcia: Paweł Banasiak; Tomasz Michałowski; muzyka: Witold Lutosławski; opracowanie muzyczne: Leszek Możdżer
dokument / Polska / 2013 / 72 min

Film powstał w oparciu o notatki Witolda Lutosławskiego, które kompozytor prowadził w swoim pamiętniku, gdzie zapisywał prywatne opinie i refleksje na tematy związane z muzyką i sztuką oraz dotyczące roli artysty we współczesnym świecie. Narrację w filmie prowadzi m.in. Leszek Możdżer. W dotarciu do świata artysty pomagają mu spotkania z jego rodziną i pracownikami instytucji przechowujących cenne archiwa, które pozostały po nim i jego twórczości.

13 października

ZAWÓD FOTOGRAF
reżyseria: Natasza Ziółkowska-Kurczuk
scenariusz: Natasza Ziółkowska-Kurczuk, Marcin Sudziński; zdjęcia: Paweł Banasiak; muzyka: Sebastian Mac
dokument / Polska / 2015 / 46 min

Film opowiada o Lublinie poprzez postać młodego fotografa, który próbuje odkryć miasto oraz alchemiczne właściwości samego medium fotografii. W swojej niezwykłej wędrówce Marcin Sudziński spotyka ogarniętych pasją fotografów, podąża tropem starych fotografii, trafia w miejsca związane z utrwalonymi na nich obrazami. Filmowa wędrówka doprowadzi widza m.in. do paryskiego mieszkania Bogdana Konopki.