Co może się wydarzyć, kiedy kompozytor Matteo Fargion zredukuje „Króla Olch” Schuberta do jego podstawowych struktur, a następnie odda go wybitnym tancerzom i choreografom, by stworzyć z nimi dialog? W wyniku tego wyjątkowego eksperymentu powstało sześć bardzo indywidualnych i osobistych prezentacji solowych. Artyści pracowali w duetach: Christopher Roman z bułgarskim artystą sztuk performatywnych Ivo Dimchevem, Amancio Gonzalez z londyńskim artystą sztuk wizualnych Hetainem Patelem, Jone San Martin z brytyjskim reżyserem, autorem i performerem Timem Etchellsem, Ty Boomershine z nowojorską choreografką Beth Gill, Brit Rodemund z londyńską choreografką i tancerką Lucy Suggate, a Frédéric Tavernini z francuskim choreografem Noé Soulierem. Na styku tak różnych głosów powstał spektakl złożony z choreografii, performansu i teatru tańca. Na festiwalu Konfrontacje Teatralne zaprezentowane zostaną 3 wybrane pokazy solowe.

Lubelscy widzowie z pewnością doskonale pamiętają duet Jonathana Burrowsa i Matteo Fargion, który zrobił furorę kilka lat temu podczas Międzynarodowych Spotkań Teatru Tańca. Tym razem Matteo Fargion wraca do Lublina z przedstawieniem stworzonym przez jedyny w Europie profesjonalny zespół taneczny skupiający wybitnych praktyków tańca i choreografów w „wieku emerytalnym” – co w tym zawodzie oznacza 40 lat. Twórczyni projektu, Madeleine Ritter, nie tylko stworzyła znakomitym twórczyniom i twórcom przestrzeń dalszego rozwoju, ale także pokazała, że ciało doświadczonego tancerza znaczy o wiele więcej.

Pianiści ćwiczą tak długo, dopóki starczy im sił, a kompozytorzy zwykle tworzą swoje najlepsze dzieła u schyłku życia. Przejście na emeryturę w wieku 40 lat w przypadku tancerza nie ma dla mnie najmniejszego sensu. Ja sam zostałem tancerzem dopiero po czterdziestce, gdy zacząłem pracować w duecie z Jonathanem Burrowsem…!
Matteo Fargion

DYREKTOR ARTYSTYCZNY / KOMPOZYCJA
Matteo Fargion

WSPÓŁPRACA ARTYSTYCZNA
Ty Boomershine i Beth Gill, Amancio Gonzalez i Hetain Patel, Brit Rodemund i Lucy Suggate, Christopher Roman i Ivo Dimchev, Jone San Martin i Tim Etchells, Frédéric Tavernini i Noé Soulier

ŚWIATŁO
Benjamin Schälike

DŹWIĘK
Florian Fischer, Mattef Kuhlmey

KOSTIUMY
Claudia Hill

OBSADA (pokazu na Konfrontacjach Teatralnych)
Ty Boomershine, Brit Rodemund, Jone San Martin

PRODUKCJA
DIEHL+RITTER gUG

KOPRODUKCJA
Holland Dance Festival, Theater im Pfalzbau oraz tanzhaus nrw

WSPARCIE
BASF SE

DANCE ON to projekt agencji DIEHL+ RITTER gUG, finansowany przez pełnomocnika Rządu Federalnego Niemiec ds. kultury i mediów

PREMIERA
28 stycznia 2016 r.