Wydarzenia
Tadeusz Słobodzianek
reżyseria:Aldona Figura
scenografia, kostiumy:Joanna Zemanek
obsada:Łukasz Lewandowski
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Spektakl inspirowany jest prawdziwą historią księdza i filozofa Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, który już jako ksiądz dowiaduje się o żydowskich korzeniach i próbuje zgłębić religię przodków. Łukasz Lewandowski w mistrzowski sposób opowiada historię żydowskiego księdza, wcielając się w główną postać i kilkanaście innych towarzyszących życiu Jakuba. Samotność na scenie wielkiego aktora powiększa w niezwykły sposób tragizm losu postaci.
„Historia Jakuba” to forma przygotowana specjalnie dla Łukasza Lewandowskiego przez Tadeusza Słobodzianka. Autor przepisał swój dramat, który był wcześniej realizowany w dużej obsadzie na scenie Teatru Dramatycznego im. G. Holoubka w Warszawie, w reżyserii Ondreja Spišáka. Za kreację Mariana/Jakuba w tym spektaklu Łukasz Lewandowski otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej RZECZYWISTOŚĆ PRZEDSTAWIONA oraz wyróżnienie aktorskie na 58. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.
Spektakl wyreżyserowany przez, mającą na swoim koncie przede wszystkim cieszące się uznaniem realizacje najnowszej dramaturgii, Aldonę Figurę inspirowany jest prawdziwą historią księdza i filozofa Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, który już jako ksiądz dowiaduje się o żydowskich korzeniach i próbuje zgłębić religię przodków.
Monodram to najtrudniejsza forma teatralna, przeznaczona dla wybitnych aktorów. Łukasz Lewandowski w mistrzowski sposób opowiada historię żydowskiego księdza Romualda Jakuba Wekslera Waszkinela, wcielając się w główną postać i kilkanaście innych towarzyszących życiu Jakuba. Samotność na scenie wielkiego aktora powiększa w niezwykły sposób tragizm losu postaci.
Autorką scenografii i kostiumów jest Joanna Zemanek, która wcześniej współpracowała z A. Figurą, między innymi przy spektaklach „Kruk z Tower”, „I że cię nie opuszczę”, „Protest”.
***
„Historia Jakuba” to według Jana Bończy-Szabłowskiego jeden z najważniejszych dramatów Tadeusza Słobodzianka. Pasjonująca opowieść o pogmatwanych losach Polaków i Żydów. O wzajemnych uprzedzeniach i walce ze stereotypami („Rzeczpospolita”).
***
Rekomendacje:
„Jestem pod wielkim wrażeniem po obejrzeniu monodramu «Historię Jakuba». Rola Łukasza Lewandowskiego jest wybitna. Każdemu gorąco polecam obejrzeć ten spektakl.”
Ks. prof. Alfred Wierzbicki
„To spektakl, który każdy musi obejrzeć”
Grzegorz Gauden
„Tożsamości złożone dotyczą każdego z nas. «Historię Jakuba» należy obejrzeć.”
o. Tomasz Dostatni OP
„Polski futbol ma Roberta Lewandowskiego a polski teatr ma Łukasza Lewandowskiego. Obaj wybitni.”
Piotr Duda – Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie
Premiera spektaklu odbyła się 31.07.2023 w dawnej Synagodze w Szczebrzeszynie, gdzie został zaprezentowany w ramach Festiwalu Stolica Języka Polskiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.