Opowieść inspirowana faktami o księdzu i filozofie, który dowiaduje się, że nie jest tym, kim jest. Próbuje odkryć swoją prawdziwą tożsamość, ale we współczesnym świecie, gdzie trzeba jasno określić pochodzenie, wiarę czy narodowość, zaczyna coraz bardziej odczuwać inność i obcość. Próby scalenia na nowo swojej osobności raz po raz narażają go na nieoczekiwane sytuacje i przygody, które od tragizmu chroni śmiech i wartka, burleskowa akcja.
Spektakl wyreżyserował Ondrej Spišák, od ponad piętnastu lat współpracujący z Tadeuszem Słobodziankiem. Ich realizacje „Nasza klasa”, „Malambo”, „Merlin. Inna historia”, „Prorok Ilja”, „Młody Stalin” i „Niedźwiedź Wojtek” zdobyły wiele nagród i cieszą się uznaniem nie tylko polskiej publiczności.

Premiera spektaklu odbyła się w ramach Festiwalu Nowe Epifanie / Gorzkie Żale 2017.

Historia Jakuba” Tadeusza Słobodzianka w Teatrze Dramatycznym w Warszawie potwierdza, że po latach omijania tematu polskie sceny dostrzegły patologie instytucji Kościoła.
Witold Mrozek, „Gazeta Wyborcza”

Zdarzają się też piękne i przejmujące momenty, jak kazanie Jakuba podczas mszy pogrzebowej za matkę. Tę polską, ale też te żydowskie – własną, spaloną w krematoryjnym piecu, i Jezusa. Zresztą temat kobiet – usługujących w pokorze mężom i synom, a jako zakonnice księżom – jest ważnym, choć pozostającym w tle wątkiem przedstawienia.
Aneta Kyzioł, „Polityka”

REŻYSERIA

Ondrej Spišák

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY

Szilárd Boraros

WSPÓŁPRACA KOSTIUMOGRAFICZNA

Aneta Suskiewicz

MUZYKA

Piotr Łabonarski

REŻYSERIA ŚWIATŁA

Andrzej Król

DRUGI REŻYSER

Anna Gryszkówna

KONSULTACJE WOKALNE

Małgorzata Hauschild

RUCH SCENICZNY

Anna Iberszer

KIEROWNIK PRODUKCJI

Rafał Łukasz Renner

OBSADA

Łukasz Lewandowski, Małgorzata Rożniatowska, Izabela Dąbrowska / Magdalena Smalara, Zbigniew Dziduch, Magdalena Czerwińska / Marta Król, Marcin Sztabiński, Otar Saralidze

PREMIERA

17 marca 2017 r.