Przez cały dzień artyści z całego świata będą spotykać się, by uczcić Historię Tańca

Rumuńskiego X. Porzućcie nadzieję, zapomnijcie o wyznawanych przez was wartościach i pomóżcie nam pisać historię: Historię Tańca Rumuńskiego X.
Historia Tańca Rumuńskiego X to miejsce należące do Drugiego Świata.
Historia Tańca Rumuńskiego X wprasza się.
Historia Tańca Rumuńskiego X nie fetyszyzuje teorii.
Historia Tańca Rumuńskiego X stawia wszystkim wyzwanie, by wyszli na scenę i powiedzieli: „Jestem Historią tańca Rumuńskiego”.
Manuel Pelmus

Początki „Historii Tańca Rumuńskiego X” sięgają 2010 roku, kiedy to Manuel Pelmus, zainspirowany życiem i dokonaniami rumuńskiego choreografa i filozofa Stere Popescu, stworzył nowy projekt artystyczny.

Każdy chce mieć swoją własną historię. A większość leksykonów historii sztuki, podręczników oraz esejów napisana jest z zachodniego punktu widzenia. Stąd też, perspektywa rekonstrukcji lokalnego kontekstu i lokalnych historii może wydawać się kusząca … Ale co miałoby zostać zrekonstruowane? W oparciu o co i według jakich kryteriów? Z perspektywy Europy Zachodniej, współczesny taniec w Europie Środkowej i Wschodniej rozwinął się w pełni dopiero po 1989 roku. Czy aby na pewno? Z jakiej perspektywy napisano taką historię? Manuel Pamus i jego współpracownicy dokonują niemożliwego: rekonstruują historię, której oficjalnie nie ma oraz odtwarzają sposoby jej budowania. Jeden z najlepszych rumuńskich projektów performatywnych na świecie, zrealizowany przez współtwórców słynnego rumuńskiego pawilonu na Biennale w Wenecji w 2013 roku.

Manuel Pamus