„Jezus Niechrystus” to książka łamiąca gatunkowe konwencje i światopoglądowe stereotypy. Autor, odwołując się do osobistych doświadczeń wiary i jej porzucenia, a także do swojej filozoficznej erudycji, proponuje bardzo odważne, współczesne odczytanie słów historycznego Jezusa. W oparciu o nie Augustyniak formułuje oryginalną filozofię życia, która odrzuca instytucjonalny Kościół i podważa fundamenty chrześcijańskiej wiary. Jednocześnie ukazuje przesłanie Jezusa jako inspirację do twórczego odnalezienia się w nowoczesnym świecie i wyzwolenia od jego mielizn.

 

Do tej pory o Jezusie nikt tak w Polsce nie pisał. Piotr Augustyniak napisał książkę o utracie wiary w zmartwychwstanie Jezusa, paradoksalnie wydobywając w ten sposób najgłębszy wymiar jego ziemskiego nauczania. Ta książka nie ucieszy jednak ani ateistycznych działaczy, ani antyklerykałów. Będzie też poważnym problemem dla teologów przyzwyczajonych do traktowania religii jako własnego poletka, na które innym wstęp surowo wzbroniony.

Z recenzji prof. Stanisława Obirka

 

Piotr Augustyniak — filozof, eseista, dramaturg, znawca mistyki i myśli teologicznej. Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor kilku książek, m.in. szeroko komentowanego eseju Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła (2019) oraz pionierskich prac w obszarze polskiej humanistyki Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego (2017) i Istnienie jest Bogiem, ja jest grzechem (2013). Członek redakcji „Przeglądu Politycznego” i zespołu redakcyjnego „Liberte!”. Publikował również w „Gazecie Wyborczej”, „Znaku”, „Respublice” czy „Kronosie”. W latach 2011-2012 stypendysta Republiki Austriackiej na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Wiedeńskiego. Od 2017 roku prowadzi w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie kultowy cykl spotkań teatralno-filozoficznych „Sztuka Myślenia”. Mieszka w Krakowie, w połowie drogi pomiędzy Skałką i Cricoteką. W tym roku, nakładem wydawnictwa „słowo/obraz terytoria” ukażę się jego najnowsza książka Jezus Niechrystus.