Spektakl „Medytacje nad dziewictwem” to spotkanie niezwykłe. Barbara Krafftówna – gość naszych Konfrontacji w roku 2002 obiecała powrócić do nas jako aktorka i słowa dotrzymała. Razem z Michaelem Hackettem i grupą amerykańskich i polskich aktorów przedstawi spektakl, który prof. Anna Krajewska- Wieczorek określa jako dzieło „miedzy niewinnością a przemocą”.
„Moment, gdy przygodny włóczęga rzuca kamieniem w Alicję – pisze Anna Krajewska – Wieczorek w programie – znaczy granicę pomiędzy chronioną nietykalnością a brutalną interwencją życia. Alicja prowadzi Pawła do śmietnika i nakłania go do wspólnego ogryzania kości. To ogryzanie kości jest kwintesencją instynktu i symbolizuje coś całkiem przeciwnego od mitu dziewictwa. W naszych “Medytacjach o dziewictwie” oglądacie Państwo Alicję pół wieku później; jako mieszkankę ulicy w amerykańskiej metropolii (jak np. w Los Angeles). Jej świat jest naszym światem. światem, w którym przemoc nieustannie próbuje zniszczyć niewinność i oddalić wspomnienie “dziewictwa” (…)
Nasza inscenizacja toczy się w kierunku przeciwnym do opowiadania Gombrowicza. Zaczyna się na zaśmieconych, huczących ulicach amerykańskiego miasta i usiłuje wrócić do ogrodów. Pozostaje tylko pytanie – czy ogrody są jeszcze możliwe?