„Niech żyje wojna!!!” to spektakl inspirowany kultowym serialem zrealizowanym na podstawie powieści Janusza Przymanowskiego „Czterej pancerni i pies”. Nie jest to jednak teatralna adaptacja popularnego tematu, ale zupełnie nowy obraz wojny stworzony w pewnej opozycji do sielankowego niemal wizerunku wykreowanego w powieści i serialu. Twórcy przedstawienia nikogo nie rozliczają, nie próbują narzucić swojej wersji wydarzeń, swojej opinii, próbują się tylko upomnieć o to, co w historii przemilczane, odrzucone, zapomniane, zmanipulowane. Paweł Demirski przypomina, że II wojna światowa wyglądała całkiem inaczej, że jak każda inna stanowiła postępującą degrengoladę jednostek i całych społeczeństw, wykoślawiała psychikę i upadlała. Dla bohaterów spektaklu dobro kraju jest sprawą dość abstrakcyjną – rządzi nimi cynizm i pogarda, kosmopolityzm, zatracenie poczucia wspólnoty i ciągłości z własną historią. Realizacja Moniki Strzępki utrzymana jest w tonie krzykliwej, farsowej stylistyki.
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu powstał w 1957 roku. W jego zróżnicowanym repertuarze przeważają sztuki
współczesne. Za swoją działalność otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Do stworzenia obecnego wizerunku Teatru duże znaczenie miały takie spektakle jak „Rewizor”, „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Iwona, księżniczka Burgunda”, „Był sobie Polak Polak Polak i Diabeł” i wiele innych. Do stałych działań Teatru należy festiwal pn. „Wałbrzyskie FANABERIE Teatralne”, promujący twórczość artystyczną poprzez prezentację najciekawszych aktualnie wydarzeń teatralnych w Polsce.