Łódzki Teatr Ognia i Papieru powstał w Lublinie. Założył go w 1978 roku Grzegorz Kwieciński, wówczas student wychowania plastycznego UMCS, dzisiaj grafik, scenograf, plakacista i reżyser. Grzegorz Kwieciński jest absolwentem UMCS i Wydziału Reżyserii Teatru Lalek warszawskiej PWST. Był dyrektorem Teatru Lalki i Aktora w Opolu i łódzkiego Teatru Lalek Pinokio. Dotychczas Teatr Ognia i Papieru pokazał przedstawienie „Cyrk”, „Ręce”, „Ptak”, „Papier”, „Faust I”, „Fast II”, „Faust III”, „Odlot I” i „Odlot II”. Teatr prezentuje zarówno kameralne „stolikowe” przedstawienia, jak i ogromne akcje plenerowe, happeningi i warsztaty.

– Spektakle Teatru Ognia i Papieru wprowadzają w krąg doświadczeń plastycznych i egzystencjalnych zarazem. Są metaforą losu, któremu próżno stawiać opór. Miejscem zmagań autora-kreatora z figurami świata przedstawionego, do których rości sobie prawo Ogień. (…) Grzegorz Kwieciński dobrze się czuje na pograniczu sztuk – plastyka, teatr, muzyka – rozwijanych w lokalnych kontekstach – Sławomir Saładaj

– Wędrując po świecie, Teatr Ognia i Papieru odkrywa swą własną oryginalność: nie ma teatrów, które posługiwałyby się żywym ogniem jako jedynym środkiem wyrazu. Częściej zdarzają się sztuczne ognie, fajerwerki. U Kwiecińskiego gar tylko ogień w postaci naturalnej – Beata Ostojska „Dziennik Łódzki”