Teatr im. Willama Horzycy w Toruniu zaprezentuje premierowe przedstawienie „Ślubu” w reżyserii estońskiego rezysera Elmo Nüganena. Premiera ta będzie z wielu powodów niezwykła – zespół toruńskiego teatru znany z wielu ciekawych realizacji (m.in. brawurowy „Woycek“) spotkał się na scenie z Vladasem Bagdonasem – znanym z wielu świetnych ról w Teatrze Meno Fortas Eimuntasa Nekrošiusa (tytułowy „Otello“ czy Duch Ojca Hamleta w niezapomnianym „Hamlecie“- wydarzeniu 6 edycji „Konfrontacji Teatralnych“ 2001). W spektaklu „Ślub“ Bagdonas
zagra rolę Ojca.
Realizacja tego spektaklu to spotkanie artystyczne będące wynikiem współpracy Teatru Horzycy – organizatora Festiwalu KONTAKT, na którym pokazano wszystkie najważniejsze spektakle Teatru Meno Fortas i Festiwalu „Konfrontacje Teatralne“ w Lublinie. To także spotkanie trzech kultur wschodnioeuropejskich – polskiej, estońskiej i litewskiej, które mimo swej bliskooeci niosą odmienne formy i odmienna wrażliwość.
Twórcy są zgodni jednak co do tego, że przygotowują przedstawienie o człowieku. O człowieku, który pragnie odrodzić w sobie i w otaczających go ludziach czystość i miłość, ale zmierza do tego przez formę. O człowieku, który buntuje się przeciwko ojcu, matce, przeciwko spłeczeństwu i Bogu. O człowieku, który odrzuca wszystko co „stare“. Człowiek ten brnie w ślepy zaułek by wreszcie uświadomić sobie tragiczną pomyłkę. To spektakl o współczesnym człowieku – wyrzekacjącym się Boga, ulegającym „modom“, zagubionym i zbuntowanym.