Dramat filozoficzno-obyczajowy w reżyserii Andrieja Tarkowskiego, który powstał na motywach powieści Piknik na skraju drogi autorstwa braci Strugackich, a swoją premierę miał w 1979 roku. Klasycznie dzieło światowej kinematografii ubiegłego wieku, wyróżniające się awangardowym podejściem do formy filmowej. Za pomocą długich hipnotyzujących ujęć reżyser snuje medytacyjną narrację nad duchową kondycją człowieka drugiej połowy XX wieku.

Stalker to autorska interpretacja zakorzenionej w kulturze rosyjskiej postać Jurodiwego. Tytułowy bohater filmu trudni się w przeprowadzaniem ludzi przez zagadkowy obszar zwany Strefą, w której zgodnie z legendami
panują nadprzyrodzone moce. Pewnego dnia przewodnik zabiera w podróż w głąb zakazanego terytorium Pisarza oraz Profesora. Chcą oni dotrzeć do tajemniczej Komnaty, w której podobno spełniają się najskrytsze ludzkie marzenia. Hipnotyczna wycieczka przez postapokalipryczny krajobraz okazuje się w istocie podróżą w głąb siebie, którą przeżywa każdy z trójki mężczyzn. Rozwiązania stylistyczne tego filmu stały się inspiracja dla wielu twórców.

W 1980 reżyser otrzymał na ten film Nagrodę Specjalną Jury Ekumenicznego i OCIC na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.